اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

نگرانی تولیدکنندگان اسپانیایی لعاب و فریت از افزایش هزینۀ مواد اولیه

افزایش تا 320 درصدی هزینه‌ها درصد سودآوری شرکت­‌ها و سرمایه­ گذاری‌های مربوط به تحقیق و توسعه را با تهدید مواجه کرده است.

تولیدکنندگان اسپانیایی لعاب و فریت نگران افزایش تا 320 درصدی هزینۀ مواد خام هستند که باعث به خطر افتادن میزان سودآوری شرکت‌ها و هزینه‌های اختصاص داده شده به بخش تحقیق و توسعه شده است.

افزایش مستمر هزینۀ مواد اولیۀ ضروری، انرژی و حمل و نقل، باعث نگرانی بسیار این تولیدکنندگان شده است.

font de mora

بنا به گفته‌های Joaquín Font de Mor رئیس انجمن تجاری صنعت ANFFECC، اجزای اصلی لعاب و فرمولاسیون رنگ افزایش دو و گاها سه رقمی قیمت را طی 12 ماه اخیر تجربه کرده اند.

“قیمت اکسید کبالت %210، اکسید پراسئودیمیم %320، اکسید زیرکونیوم %90، سیلیکات زیرکونیوم %75، اکسید کروم و کربنات باریم %80، اکسید روی و اکسید تیتانیوم حدود %60 افزایش یافته است. Font de Mora اضافه می‌کند که کوارتز، کائولن و فلدسپات هم افزایش قیمتی بین 40 تا 60 درصد را تجربه کرده اند”.

بخش اصلی هزینۀ تولیدکنندگان اسپانیایی رنگ را هزینۀ مواد اولیه تشکیل می‌دهند که همگی واراداتی هستند و جایگزین کردن آن­ها با مواد دیگر دشوار است. هرچند بین‌المللی بودن این مواد باعث غیر قابل پیش­بینی شدن قیمت آن­ها می‌شود اما بنا به اظهارات ANFFECC بعضا دلیل افزایش قیمت عرضۀ محدود تولیدکنندگان با هدف ایجاد اختلال در بازار بوده است.

بنا به گفته‌های Font de Mora “این افزایش هزینه‌ها همراه با هزینه‌های تصاعدی مربوط به انرژی باعث بی‌ثباتی بازار شده و علاوه بر تاثیر بر ترازنامۀ مالی شرکت‌های صنعتی بر توانایی آن­ها در سرمایه گذاری‌های مربوط به تحقیق و توسعه هم تاثیر نامطلوبی گذاشته است. نرخ تبدیل دلار به یورو هم کمکی به این موضوع نمی‌کند، زیرا ارزش بالاتر دلار باعث می‌شود خریداری با این ارز گران­تر باشد”.

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید