اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

استفاده از رس هندی در تولید اسلب‌های سرامیکی

در میان انواع خاک‌های رس متفاوت تولید شده در JLD Minerals ، خاک‌های رس حاوی ماده معدنی ایلیت برای تولید کاشی‌های چینی بزرگ سفید بسیار مناسب هستند.

اسلب‌های بزرگ سرامیکی که به اندازه بزرگ و کاربردهای متفاوت خود شهرت دارند، از نظر فنی و زیبائی شناسی جایگزین مناسبی برای مواد خام طبیعی ماند سنگ‌های طبیعی هستند و جان دوباره‌ای به حوزه سرامیک بخشیده‌اند. زیبائی و ساختار ناهموار این محصولات دامنه کاربرد آن‌ها را از کانترهای آشپزخانه تا پوشش کف و دیواره گسترش داده و علاوه بر زیبائی چشمگیر بصری، دامنه کاربرد این محصولات را نیز گسترش بخشیده است.

با این وجود، تولید این اسلب‌ها با چالش‌های زیادی همراه است.

اندازه بزرگ این محصولات، کسب اطمینان از دوام، استحکام و بی نقص بودن آن‌ها را مستلزم توجه دقیق به جزئیات و دانش عمیق از مواد به کار رفته می‌کند. پیچیدگی و الزامات فنی ساخت اسلب‌های بزرگ موید نقش حیاتی خاک رس در موفقیت پروژه‌ها است. انتخاب رس مناسب برای کسب نتیجه دلخواه نه تنها اهمیت بلکه ضرورت دارد و بر همه چیز از کیفیت زیبائی شناختی گرفته تا یکپارچگی ساختاری تاثیر می‌گذارد.

در میان تمامی انواع رس، رس‌های دارای ماده معدنی ایلیت، برای تولید کاشی‌های چینی بزرگ سفید مناسب‌ترند.

ایلیت که از اعضای خانواده میکا است، به خصوصیات غیرانبساطی خود شناخته می‌شود. این ویژگی اهمیت زیادی در تولید کاشی‌های بزرگ دارد. وجود این ماده معدنی در مخلوط رس، باعث افزایش خاصیت ارتجاعی کاشی‌ها می‌شود. این خاصیت یک ویژگی ضروری برای ایجاد مقاومت در برابر تنش‌های مختلف در اسلب‌هایی بزرگ است. این ماده معدنی در کاهش انقباضات حین چرخه پخت نیز بسیار تاثیرگذار است و باعث کاهش خطر تغییر شکل می‌شود. علاوه بر این با افزایش استحکام خام و پخته شده دوام و استحکام کاشی‌ها را از تولید تا نصب تضمین می‌کند. وجود ایلیت در ترکیب رس کارائی و یکنواختی مخلوط را افزایش داده و با تسهیل فرآیند تولید، به تولید محصولات نهائی باکیفیت‌تری منتهی می‌شود.

با این وجود در انتخاب رس مناسب علاوه بر ترکیب معدنی مناسب، موارد دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند.

برای حفظ طول عمر و جذابیت و زیبائی ظاهری محصول، خاک رسی برای تولید اسلب‌های سرامیکی ایده‌آل است که دارای گدازپذیری عالی و جذب آب تقریبا صفر باشد. ثبات ترکیب، یکی دیگر از مواردی است که ثبات کیفیت تولید را تضمین می‌کند. علاوه بر این‌ها، باید مقدار کربن و گوگرد خاک نیز باید حداقل باشد تا از ایجاد عیوب ضمن پخت مانند هسته سیاه جلوگیری کند و تعمیر و نگهداری کوره را به حداقل برساند. خاک رس سفید باید نیازهای متفاوتی را برآورده کند و با فراهم آوردن شرایط بهینه جهت اعمال تزئینات و پرداخت، در بر گیرنده طیف گسترده‌ای از ترجیحات طراحی را باشد.

JLD چالش‌های منحصر به فرد پیش روی تولید اسلب‌های بزرگ سرامیکی را درک کرد و به عنوان یک تولیدکننده پیشرو در ارائه راه‌حل‌های سفارشی متناسب با نیازهای خاص تولیدکنندگان وارد عمل شد. فرآیندهای مختلف تولید تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند و برای رفع چالش‌های هر یک نیاز به طراحی راه‌کارهای متناسب با آن مشکل خاص است. این مجموعه با عرضه مجموعه‌ای از خاک‌های رس بهینه سازی شده که برای تولید اسلب‌های بزرگ مناسب هستند، به تولیدکنندگان پیشرو این محصولات برای غلبه بر پیچیدگی‌های تولید و کسب برتری در این حوزه پر رقابت کمک می‌کند. خاک رس UBC-71 نمونه­ای از یک خاک رس مناسب با محتوی %22 ایلیت است که به عنوان یکی از بهترین انواع خاک رس برای تولید اسلب‌های چینی شناخته می‌شود.

JLD Minerals (گروه Jaichand Lal Daga) در سال 1973 در Bikaner (راجستان) در مرکز صنعت سرامیک هند افتتاح شد. این شرکت که به صورت خانوادگی اداره می‌شود اهمیت زیادی برای نوآوری و ارتقا قائل است و در طی دوره 50 ساله بعد از افتتاح خود به یک غول صنعتی در حوزه محصولات معدنی تبدیل شده است. JLD با داشتن بیش از 30 معدن، امکانات پیشرفته‌ای برای تولید فلدسپات، کوارتز، ماسه سیلیس و گرانیت دارد و با داشتن مجموعه‌ای با بیش از 50 نوع خاک رس مختلف طیف وسیعی از کاربردها اعم از کاشی، ملزومات بهداشتی، ظروف غذاخوری، مواد نسوز و آجر را پوشش می‌دهد.

این مجموعه از تکنسین‌های ماهر و آزمایشگاهی در سطح جهانی تشکیل شده که نقش مهمی در توسعه مجموعه خاک‌های رس مهندسی شده آن دارند. JLD Minerals در سال 2023 یک کارخانه ترکیب و فرآوری خاک رس جدید را نیز افتتاح کرد و نه تنها بزرگترین تاسیسات هند، بلکه یکی از بزرگترین تاسیسات در جهان بوده و همواره در جستجوی تکنولوژی‌های پیشرفته است.

محصولات JLD Minerals علاوه بر کاهش وابستگی هند به محصولات رس وارداتی، به بیش از 25 کشور در سراسر جهان نیز صادر می‌شوند و به تولیدکنندگان پیشرو صنعتی کمک می‌کند تا کیفیت و پایداری مواد خام خود را بهبود دهند.

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید