اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

Cosmec و تحول دیجیتال در صنایع آجر و کاشی

Cosmec پس از استفاده موفقیت آمیز از پلتفرم‌های هوش مصنوعی در سیستم‌های خودکار خود، به سمت فرآیندهای ارتباطی جدیدی مانند Digital Twins و Industrial Metavers گام بر می‌دارد.

ادغام دنیای فیزیکی و دیجیتال و پر کردن فاصله موجود بین دنیای مجازی و واقعی مزایای فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نوسازی ظرفیت تولید، افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش زمان ورود به بازار و افزایش بازده اشاره کرد.

با ظهور Metaverse صنعتی گذار به Industry 5.0 امکان پذیر شده است. در این جهان دیجیتال، چالش‌های صنعتی دنیای واقعی با ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر داده‌ها حل می‌شوند. امکان شناسایی، تجزیه ­و­ تحلیل و حل سریع مسائل و در حالت ایده‌آل پیش‌بینی مشکلات پیش از وقوع وجود دارد. چنین تغییری مزایای فراوانی از حیث صرفه‌جویی در زمان، هزینه و افزایش بهره‌وری را با خود به همراه خواهد داشت.

مفهوم دو قلوی دیجیتال (digital twin) یکی از مفاهیم مرکزی متاورس صنعتی است. در این مفهوم رفتار یک دارایی فیزیکی در موقعیت‌های مختلف شبیه ­سازی می‌شود و دو قلوی دیجیتال در مواجه با نوسانات دما یا عملکرد نادرست دقیقا مانند ماشین واقعی رفتار خواهد کرد. علاوه بر این متاروس می‌تواند وظایفی مانند طراحی، توسعه و بررسی اجزای جدید را که به طور سنتی در ادامه هم انجام می‌شوند را به طور همزمان انجام دهد. این تغییر و تکامل، اینترنت اشیا (IoT) را به اینترنت بین دو قلوها تبدیل می‌کند. زیرا در این حالت دو قلوهای صنعتی در بخش‌های مختلف صنعتی به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند و اکوسیستم عملیاتی گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند.

در پارادایم جدید افراد حاضر در مناطق مختلف همان­طور با هم همکاری کنند که اگر در یک مکان فیزیکی مشترک مشغول کار با ماشین مشابهی بودند، امکان همکاری داشتند. این انتقال برای کسب و کار­ها چالش و فرصت‌های جدیدی به همراه خواهد داشت. در این حالت نوآوری تسهیل و زمان عرضه تسریع می‌شود، ضایعات کاهش پیدا می‌کنند، منابع طبیعی حفظ می‌شوند و در نهایت بهره‌وری افزایش یافته و اقتصاد غیر مادی‌تر می‌شود.

Digital Twins و Industrial Metaverse روش های ارتباطی جدید هستند

Digital Twins و Industrial Metaverse روش‌های ارتباطی جدیدی هستند که Cosmec قصد استفاده از آن‌ها را دارد. مدتی است که این شرکت مستقر در Verona با هدف جایگزینی مشارکت انسان در فعالیت‌هایی مانند کنترل کیفیت کاشی‌های سقفی، مواد روکش فلزی (مانند نماهای تهویه و کاشی‌های تکه‌ای)، بلوک‌های اصلاح شده، جابه‌جایی ضایعات آجر و قطعات نامتناسبی که سیستم‌های اتوماسیون معمولی قادر به مدیت آن‌ها نیستند مشغول ادغام هوش مصنوعی در سیستم‌های خودکار خود است.

به‌کار­گیری روش‌های انطباقی جدیدی مانند دو قلوهای دیجیتال و متاورس صنعتی باعث تحول این شرکت شده است. در این برنامه‌های مجازی کاربران می‌توانند سناریوهای کاری را در تمام بخش‌های تولید شبیه سازی کنند و امکان انجام برنامه ریزی‌های پیشرفته جهت تعیین استراتژی مداخله و تصمیم‌های استراتزیک را دارند. سناریوهای بعدی می‌توانند در حالی که ماشین‌ها بر اساس چرخه از پیش تعریف شده به کار خود ادامه می‌دهند و نیازی به توقف تولید ندارند، آزمایش شوند. این امر مزایای فراوانی از حیث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها به همراه دارد و بدون ایجاد هرگونه اختلال در تولید پیش می‌رود.

با استفاده از متاورس، Cosmec نمونه‌های دقیقی از کارخانه‌های عملیاتی مشتریان را ایجاد و تغییرات و آزمایش‌های شبیه‌سازی‌ شده را به صورت سه بعدی و بدون نیاز به تغییر عملکرد دستگاه‌ها بررسی می‌کند. با این کار تولیدکنندگان صنعتی می‌توانند فرآیندهای صنعتی را تجزیه و تحلیل کنند و در نتیجه بازده عملیات افزایش پیدا کرده و در عین حال خطاها و نقص‌ها کاهش پیدا می‌کنند.

استفاده از فناوری دو قلوی دیجیتال در متاورس صنعتی برای آن دسته از شرکت‌های جهانی که به بهبود مداوم متعهد هستند و Cosmec تامین‌کننده اصلی آن‌ها است، نظارت بر تولید در زمان واقعی و برنامه‌ریزی جهت نگهداری پیشگیرانه در کارخانه را امکان‌پذیر می‌سازد.

Mirko Rorer مدیر فروش Cosmec اظهار داشت: “مشتریان ما هر روز بیشتر از قبل خواستار افزایش انعطاف‌پذیری کارخانه، تشخیص مجازی، تعمیر و نگهداری پیشگویانه و دسترسی سریع به داده‌های تولید هستند. متاورس صنعتی امکان نظارت در لحظه بر کلیه عملیات را فراهم آورده و چابکی عملیات صنعتی و کیفیت تولید را افزایش می‌دهد”.

در این سناریوی جدید متخصصان سراسر جهان می‌توانند به یک فضای مجازی متصل شوند و در آن با یکدیگر و سیستم‌های تولید تعامل داشته باشند، بازخورد فوری دریافت کنند و در صورت نیاز امکان اجرای تنظیمات جدید را داشته باشند. این پیشروی دیجیتال مزایای بی‌شماری در زمینه پیشرفت‌های آموزشی با خود به همراه خواهد داشت. دیگر شرکت‌ها به حضور فیزیکی کارکنان خود در یک محل نیاز نخواهند داشت و در عوض آن می‌توانند از نسخه‌های مشابه دیجیتالی استفاده کنند که به صرفه‌جویی در زمان و هزینه منجر می‌شود.

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید