اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

انقباض مالی شدید صنعت کاشی و سرامیک ایتالیا در سال 2023

در سال 2023 مجموع فروش کاشی به 362 میلیون متر مربع (%19.3 کاهش نسبت به سال 2022) و میزان تولید به 90 میلیون متر مربع کاهش یافت.

صنعت کاشی و سرامیک ایتالیا در سال 2023 و در بحبوحه رکود اقتصاد جهانی که به کاهش شدید تقاضا در تمامی قاره‌ها منتهی شد، انقباض مالی شدیدی را تجربه کرد.

بر اساس نتایج آوری شده توسط Prometeia که توسط Confindustria Ceramica و در کنفرانس مطبوعاتی پایان سال عرضه شد، بخش سرامیک تقریبا یک پنجم از حجم تولید و فروش خود در سال گذشته را از دست داد (در مقایسه با سال قبل). در این سال مجموع فروش از 449 میلیون متر مربع به 362 میلیون متر مربع کاهش یافت (%19.3-). میزان فروش در بخش صادرات نیز با یک کاهش 22.1 درصدی از 356 میلیون متر مربع به 277 میلیون متر مربع و بخش فروش داخلی با %8.7- افت از 93 میلیون به حدود 85 میلیون متر مربع رسید. در این سال میزان تولید بنا بر تخمین به 341 میلیون متر مربع کاهش یافت که 90 میلیون متر مربع کمتر از سال 2022 است.

Giovanni Savorani ریاست Confindustria Ceramica در این زمینه اظهار داشت: “کاهش فروش کاشی ناشی از بحران کاهش تقاضا در همه بازارها به ویژه کشورهای اصلی مقصد صادرات ما بوده است”.

در سال 2023 در اروپای غربی و آمریکای شمالی سرمایه‌گذاری‌های مربوط به ساخت‌و­ساز به دلیل تورم مداوم و افزایش نرخ وام مسکن کاهش یافت.

Savorani خاطر نشان کرد: “بانک مرکزی در اروپا نرخ بهره خود را در سطح بی­سابقه %4.5 حفظ کرده است که این امر به نوبه خود باعث بالارفتن نرخ بهره شرکت‌های ما می‌شود”.

کارخانه‌های اضافی در طول سال و در طول تعطیلات کریسمس تعطیل شدند تا انبارها بیش از اندازه پر نشوند، توقف تولید تا اواسط ژانویه 2024 تمدید شد و برای حدود 6000 کارمند درخواست بودجه مرخصی ارسال شد. علاوه بر انجام عملیات تعمیر و نگهداری معمول، برخی از شرکت‌ها از این دوره برای شروع سرمایه‌گذاری در ارتقای خطوط تولید خود استفاده کردند.

بررسی نتایج سال 2024 نشان می‌دهد که وضعیت بحرانی بازار در نیمه اول سال حفظ خواهد شد اما Savorani امیدوار است که این شرایط در نیمه دوم سال بهبود پیدا کند.

Savorani در این کنفرانس مطبوعاتی در مورد رقابت‌پذیری نظام اقتصادی و نظارتی ملی مربوط به شرکت‌های سرامیکی ایتالیایی صحبت کرد و ارزیابی مطلوبی از دستور امنیت انرژی ارائه داد. در این دستور دو اقدام ساختاری مشروط جهت تامین انرژی شرکت‌های انرژی بر با نرخ‌های محدود توسط برنامه ملی انتشار گاز طبیعی و انتشار برق ارائه شده است.

وی اظهار داشت: “امیدواریم این اقدامات سریعا اجرائی شوند”.

با این حال هنور طرح ETS مانع بزرگی در سرتاسر اروپا به شمار می‌آید.

وی اظهار داشت: “ما تعهد کامل خود به اتخاذ استراتژی‌های نوآورانه جهت حفاظت از محیط زیست را با سرمایه‌گذاری‌های اخیر نشان داده ایم. اما همچنان فکر می‌کنیم لازم است ETS به طور اساسی اصلاح شود. بخش‌های مرتبط با مجازات‌های تولید همزمان بایستی حذف شوند و درباره گنجاندن صنایع سرامیک در میان لیست واجدین شرایط جبران هزینه‌های غیر مستقیم بازنگری صورت بگیرد. درشکل فعلی ETS مانند مالیات مضاعفی برای شرکت و نیروهای کار است و این موضوع سفته بازی مالی را تشویق می‌کند”.

اصلاح سیستم ETS اولویت مانیفیست ارائه شده در رویداد Ceramics Days بود که اوایل نوامبر در بروکسل برگزار شد. در این مانیفست تمامی اقدامات لازم جهت حفظ رقابت‌پذیری سرامیک ایتالیایی و اروپایی در بازارهای سراسر جهان اعلام شده است.

ریاست Confindustria Ceramica خاطر­نشان ساخت که اتحادیه اروپا در حال تمدید تعرفه‌های ضد دامپینگ بر واردات کاشی چینی است. این کار که برای سومین بار صورت می‌گیرد همراه با دوبرابر کردن تعرفه‌های اعمال شده بر کاشی و سرامیک‌های وارداتی از هند بوده است. رشد سریع صادرات هند ایالات متحده را نیز نگران کرده و قرار است عوارض ضد دامپینگ در پایان سال 2024 با عطف به ماسبق (از ابتدای سال) اعمال شود.

مقالات مرتبط

از سر گرفته شدن رشد صادرات چین

رشد 6.2 درصدی صادرات صنعت کاشی و سرامیک چین در سال 2023، روند نزولی سال‌های قبل را معکوس کرد.صنعت کاشی و سرامیک چین با رشد

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید