اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

رشد بخش ساخت‌وساز هندوستان، نیرو محرکه اقتصاد

با وجود پیش‌بینی رشد واقعی 9.6 درصدی بخش ساخت‌وساز هندوستان در سال جاری، این حوزه در سه ماهه سوم سال 2023 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 13.3 درصدی را تجربه کرد.

اقتصاد هندوستان، برخلاف اقتصاد کشورهای غربی که به دلیل نرخ بالای بهره و افزایش قیمت حامل‌های انرژی تحت فشار است، در بخش ساخت‌وساز بسیار پر رونق است. این بخش از ژوئیه تا سپتامبر 2023 نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.3 و نسبت به سه ماهه قبل 7.9 رشد را پشت سر گذاشت و تولید ناخالص داخلی را بهبود بخشید. پروژه‌های مسکونی جدید %45 رشد را نشان دادند و پیش‌بینی‌ها نیز حاکی از رشد واقعی 9.6 درصدی در سال 2023 است.

پس از حدود شش سال بدهی و رکود ناشی از همه‌گیری کووید، در حال حاضر افزایش درآمد سرانه، کمبود شدید مسکن در شهرهای بزرگ و رشد شدید جمعیت باعث رونق این بخش شده و به ایجاد میلیون‌ها شغل کمک کرده است. هندوستان، به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان، در سال گذشته با 19 میلیون کمبود واحد مسکونی روبه‌رو بود و انتظار می‌رود که این کمبود تا سال 2030 دو برابر شود.

بنا به داده‌های املاک و مستغلات و مشاوره املاک Anarock، علیرغم افزایش 8 تا 18 درصدی قیمت‌ها، فروش خانه در هفت شهر بزرگ هند از جمله بمبئی، دهلی­نو و بنگلور در سه ماهه جولای تا سپتامبر %36 نسبت به سال قبل بیشتر شده و به بیش از 112000 واحد رسیده است.

برآوردها حاکی از ادامه این عملکرد مطلوب برای سه الی چهار سال دیگر در بخش بازار مسکن است. براساس نظرسنجی Reuters تحلیلگران بخش املاک پیش‌بینی می‌کنند که در سال جاری خانه‌های شهری لوکس بیشتری توسط قشر پردرآمدتر، خریداری شود. نیاز به مسکن در شهرهای کوچکتر در ایالات جنوبی تامیل نادو، کارناتا و گجرات هم به دلیل مهاجرت کارگران مناطق روستایی، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

علاوه بر این، دولت در تلاش است تا با ارائه یارانه، دسترسی به مسکن مقرون به صرفه را تسهیل کند و این امر به افزایش ساخت‌وساز در شهرها و مناطق شهری کوچکتر منتهی خواهد شد.

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید