اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

ادامه فروش بی‌سابقه ماشین‌آلات سرامیک: 2.35 میلیارد یورو در سال 2022

صنایع ماشین‌آلات ایتالیا با رشد 14.5 درصدی شاهد 1.69 میلیارد یورو صادرات در سال 2021 بود. Lamberti ریاست Acimac اظهار داشت: "این سال چالش برانگیز نتایج فوق‌العاده ای با خود به همراه داشته است".

صنایع تولید ماشین‌آلات و تجهیزات تولید سرامیک، سال 2022 را نیز مانند سال قبل و با یک رکوردشکنی جدید و کسب شاخص‌های مثبت در تمام حوزه‌های اصلی خود به پایان رساند. این صنعت با ثبت گردش مالی بالغ بر 2.350.000.000 یورو، موقعیت بیش از 2 میلیارد یورویی خود در بازار را تثبیت کرد. رشد 14.5 درصدی حاکی از یک جهش قابل‌توجه در سالی است که آکنده از عوامل منفی و تنش‌های متعدد در بازارهای جهانی بود. نتایج به دست آمده ورای مقدار مورد انتظار و پیش‌بینی 2.16 میلیارد یورویی در دوره میانی بوده اند.

در سال 2022 مجموعه 137 شرکت در این بازار مشغول به فعالیت بوده اند (یکی کمتر از سال 2021) و میزان اشتغال در این حوزه با یک افزایش یک و نیم درصدی نسبت به سال 2021، به مجموع 7325 کارگر رسید.

داده‌های فوق در جلسه سالانه سهامداران و توسط مرکز تحقیقاتی MecsAcimac، در سی‌و‌یکمین گزارش بررسی آماری ملی اعلام شدند. این گزارش هر سال یک تصویر کلی از عملکرد صنعتی سالانه را ارائه می‌دهد.

بازارهای بین‌المللی

در سال گذشته گردش مالی صادرات ایتالیا برابر با 1.69 میلیارد یورو و بالاترین مقدار ­به‌دست آمده در تاریخ این کشور بود و صادرات با افزایش تقریبا ده درصدی نسبت به سال قبل (%9.9+) سهم 72 درصدی در گردش مالی کل داشته است.

اتحادیه اروپا با یک جهش 26.9 درصدی و 535 میلیون یورو گردش مالی به عنوان بازار اصلی فروش محصولات ایتالیایی، همچنان در صدر جدول قرار دارد. تقریبا یک دستگاه از هر سه دستگاه تولید شده در ایتالیا (%31.6 از کل) در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا فروخته می‌شود.

پس از اتحادیه اروپا، آسیا قرار دارد. هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش و… به استثتای چین، با اندکی کاهش نسبت به سال قبل (%4.5-) و کسب 259 میلیون یورو، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده اند. در سال جدید خاورمیانه جایگاه آمریکای جنوبی را از آن خود کرد و با کسب جایگاه سوم، مدال برنز را بر گردن آویخت. هر چند آمریکای جنوبی با دو برابر کردن گردش مالی خود و رساندن آن به 179 میلیون یورو در سال 2021 به روند صعودی خود ادامه داده است، با این حال اینک در جایگاه پنجم قرار دارد.

سطح تجارت با اروپای شرقی با کاهش 13.6 درصدی، در نتیجه آغاز درگیری‌های روسیه در اوکراین در فوریه 2022، به 131 میلیون یورو سقوط کرد. سطح تجارت با آفریقا نیز با 90 میلیون یورو تبادلات مالی، شاهد افت 23 درصدی بود. چین و اقیانوسیه با به ترتیب 55 و 2 میلیون یورو در انتهای این جدول قرار دارند.

بازار داخلی

در سال 2022 فروش در بازار داخلی ایتالیا با %27.4 افزایش از 515 میلیون یورو به 656 میلیون یورو در سال 2022 رسید. این مقدار بالاترین مقدار کسب شده از ابتدای انجام بررسی‌ها تاکنون بوده است. در حال حاضر بازار داخلی 28 درصد از گردش مالی کل را تشکیل می‌دهد.
بررسی عملکرد عالی صادرات و بازار داخلی بایستی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی موجود از جمله افزایش قیمت مواد خام و حامل‌های انرژی و همچنین مشکلات مربوط به تهیه قطعات و علاوه بر آن‌ها درگیری‌های نظامی در اوکراین مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد.

صنایع

در میان صنایع مختلفی که از این تجهیزات استفاده می‌کنند، صنعت کاشی با 13.5 درصد بهبود و اختصاص 86.1 درصد از کل گردش مالی، در صدر جدول قرار دارد. برخلاف سال قبل، صنایع تولید ملزومات بهداشتی با %21.4 افزایش نسبت به سال قبل و افزایش گردش مالی از 90 میلیون یورو به 109 میلیون یورو در جایگاه دوم قرار دارد. بخش ظروف بهداشتی %4.6 از حجم کل را به خود اختصاص داده و پس از آن صنعت آجر قرار دارد که با وجود افزایش 10.9 درصدی فروش، به رتبه سوم سقوط کرده است. صنایع مواد نسوز، ظروف غذاخوری، لوازم خانگی و سرامیک‌های تکنیکال جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

طبقه بندی گردش مالی بر اساس نوع تولید

گردش مالی انواع مختلف ماشین آلات تفاوت چندانی را نسبت به سال قبل نشان نمی‌دهد. در سال جاری دستگاه‌های قالب‌سازی با افزایش 5.4 درصدی (473 میلیون یورو) در جایگاه بالاتری در مقایسه با دستگاه‌های آماده سازی خاک رس (افزایش 15.2 درصدی و گردش مالی 363 میلیون یورو) قرار گرفته‌اند. جایگاه سوم در اختیار ماشین‌آلات و ابزار تکمیل قرار دارد که با افزایش 2.6 درصدی، گردش مالی 286 میلیون یورویی را به ثبت رساندند. بنا به نتایج بررسی‌های آماری هرچند سهم فروش فناوری‌های تکمیل و آماده‌سازی خاک در ایتالیا در صدر جدول قرار دارد، در خارج از کشور این جایگاه به فناوری‌های قالب‌گیری و آماده سازی خاک رس اختصاص دارد.

وضعیت شاغلین

پس از رشد تعداد شاغلین در سال 2021، در سال 2023 نیز شاهد افزایش تعداد افراد شاغل در این حوزه بودیم. تعداد کارگران با افزوده شدن 113 کارگر جدید و یک افزایش 1.5 درصدی از 7212 نفر در سال 2021 به 7325 نفر در سال 2022 نفر رسید. با این وجود روال این افزایش در صنایع مختلف یکسان نبوده و شرکت‌های بزرگ‌تر و ساختارمندتر افزایش کارکنان و شرکت‌های کوچک و متوسط کاهش کارکنان را گزارش کرده اند.

چشم‌انداز سال 2023

چشم‌انداز سال 2023 همچنان مثبت است. مطابق با پیش‌بینی‌ها %35 از شرکت‌ها در انتظار رشد تجاری مثبت، %38.4 وضعیت پایدار و %26.2 کاهش گردش مالی هستند.

«صنایع سالم»

Paolo Lamberti ریاست Acimac اظهار داشت: “این سال پیچیده دستاوردهای فوق‌العاده‌ای را برای ما به همراه داشته است. در صورت نبود مشکلات مربوط به کمبود مواد اولیه و افزایش هزینه حامل‌های انرژی که تاثیرات بسیار نامطلوبی بر نتایج به دست آمده در سال 2022 داشتند، نتایج حتی خارق‌العاده‌تر هم می‌شدند. سلامت ساختار صنعتی ما باعث شده تا بتواند در برابر تاثیرات نامطلوب همه‌گیری بیماری و پیامدهای اقتصادی آن به خوبی مقاومت کند و علاوه بر آن توانایی راه‌اندازی و کسب آمادگی مجدد را داشته باشد. دلیل این موضوع بدون شک کیفیت و تنوع فناوری‌های ارائه‌شده ما در سرتاسر جهان است. محصولاتی که مشابه دیگری ندارند و بهبود کیفیت و افزایش بهره‌وری را تضمین می‌کنند، موضوعی که دستاوردهای سال گذشته ثابت کردند یکی از محرک‌های اصلی برای مشتریان ما بوده است. معمولا صنایع ما این امکان را دارند تا راه‌حل‌های مناسبی را برای برطرف کردن نیازهای بازارهای جهانی سرامیک ارائه کنند.  هرچند وجود تهدیدها و شرایط دراماتیک و امکان تکرار فزاینده آن­ها در آینده مستلزم حفظ هوشیاری دائمی است، با این وجود چشم‌انداز مثبت اعضای این صنایع برای نیمه دوم سال 2023 باعث امیدواری هر چه بیشتر ما شده است”.

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید