اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

پایداری در برش واترجت سودآور است

فلسفه سبز StM، برش واترجت را برای کسب و کارهای کوچک و متوسط هر چه ​​جذاب‌تر می‌سازد. پیشگام اتریشی واترجت با مفهوم پایداری یکپارچه خود به کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​کمک می‌کند تا راه را برای تولید پایدار بر اساس استانداردهای “Industry 4.0” هموار کنند.

stm logo elencoیک شرکت تولیدی که می‌خواهد در آینده همچنان به پیش برود، ناگزیر با مسأله پایداری روبرو خواهد شد. مشکل: برای شرکت‌های کوچک و متوسط​، این یک وظیفه بسیار دشوار است که به موازات کسب و کار روزانه، برنامه‌ریزی، پیش‌بینی و دانش زیادی طلب می‌کند.

هزینه‌ها و مزایا باید سنجیده شوند، استانداردها وضع شوند، بازسازی برنامه‌ریزی شود و کارکنان حساس شوند. اقداماتی که به دلیل پیچیدگی آن‌ها بسیار خطرناک هستند، اغلب به صورتی هماهنگ به تعویق می‌افتند یا اجرا نمی‌شوند. پیشگام اتریشی واترجت، StM Waterjet، اکنون با ’فلسفه سبز‘ خود راه حلی برای این مشکل فراهم آورده است.

این [راه حل] مفاهیم ساخت جامعی را به کاربران ارائه می‌دهد که برای پایداری بهینه شده‌اند و سودآوری را با حداکثر کارآئی و انعطاف‌پذیری ترکیب می‌کند. بنابراین، این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌آورد تا فرآیندهای تولید را بدون «خون، عرق و اشک» (بدون کار طاقت‌فرسا) از نظر اقتصادی با دوام‌تر سازند و در همان حال اثرات منفی بر محیط زیست و ذخیره‌سازی انرژی و منابع طبیعی را به حداقل می‌رساند.

این امر توسط سامانه برش واترجت پیمانه‌ای (مدولار) StM امکان‌پذیر می‌شود که از لحاظ پایداری به طور مداوم بهینه شده است و با آخرین نیازها برای چندین دهه سازگار شده است. شرکت‌های علاقمند از صنایع فولاد و فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، فلزات غیر آهنی، پلاستیک، سنگ، شیشه و فرآوری سرامیک می‌توانند این سامانه را با نیازهای شخصی خود توسط مهندسان اپلیکیشنِ با تجربه در StM سازگار کنند و فرآیندها را به صورت زنده نشان دهند – یک ورودی که به هیچ سرمایه‌گذاری نیاز ندارد.

این به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا اثرات فرآیندهای جدید را بدون هیچ ریسکی ارزیابی کنند. در پایان، آن‌ها از یک راه حل قابل اطمینان و انعطاف‌پذیر «آماده برای استفاده» (“ready-to-use”) بهره خواهند برد که در طی چند روز به صورت 24/7 (24 ساعت در روز و 7 روز هفته) عملیاتی می‌شود و به آموزش کمی نیاز دارد. با این سیاست پایداری مبتنی بر مشارکت، StM اطمینان می‌دهد که لازم نیست استاندارد “Industry 4.0” در هزینه سودآوری وارد شود و بار سنگینی بر دوش کسی نخواهد بود.

StM Waterjet macht Nachhaltigkeit profitabel

توان بیشتر، مصرف و سایش کم‌تر

برش واترجت به خودی خود یک فرآیند برش سرد انرژی-کارآ (energy-efficient) است. در StM Waterjet این مزیت با طراحی نیز پشتیبانی می‌شود. سامانه‌های برش واترجت StM به طور مداوم به عنوان «سامانه‌ای که با شما رشد می‌کند» و  مواد اولیه-کارآ و انرژی-کارآ هستند، طراحی می‌شوند که می‌تواند با تغییر نیازهای برش در هر زمان تطبیق یابد. عمر کاری آن‌ها معمولاً 15 سال یا بیشتر است.

ساخت سامانه برش واترجت StM ارتعاش اندک دارد، بسیار مستحکم است و در همان حال طوری طراحی شده است تا سبک باشد (به طور متوسط kg ​​1800). این امر توان محرک موتورها را به حداقل می‌رساند و سرعت برش و کیفیت برش را به حداکثر می‌رساند. اجزای الکترونیکی مدول‌های استاندارد سازگار با RoHS هستند که سازنده، تأمین قطعات یدکی را به مدت دستکم 10 سال حتی پس از قطع تولید تضمین می‌کند. تقویت کننده‌های محوری حساس به حرارت، با یک واحد تهویه مطبوع با دمای کنترل شده و انرژی-کارآ خنک می‌شوند. این کار عمر کاری طولانی اجزاء را تضمین می‌نماید.

همه لامپ‌ها و چراغ‌ها و همچنین دستگاه‌های حسگر با فناوری LED طراحی شده‌اند. موتورهای الکتریکیِ پمپ فشار قوی و اجزای سامانه، کلاس بهره‌وری IE3 دارند. این موتورهای سه فاز آسینکرون (asynchronous) و انرژی-کارآ، در کل عمر کاری سامانه‌های برش واترجت StM در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. همچنین StM از کنترل‌های الکترونیکی سرعت استفاده می‌کند که در صورت لزوم عملکرد را افزایش می‌دهد. پمپ فشار قوی، خنک کننده روغن / هوا دارد. پمپ‌های فشار قویِ رقبا برای خنک کردن پمپ به 12 لیتر در دقیقه آب نیاز دارند. همه اجزای سامانه از جمله پمپ فشار قوی، پس از برش یا در صورت بروز نقص به طور خودکار خاموش می‌شوند تا از مصرف غیرضروری انرژی جلوگیری شود. علاوه بر این، سامانه‌های برش واترجت StM در هر دقیقه فقط 50 لیتر هوای فشرده شده برای شیرهای کنترل نیاز دارند و برای راهنماها و درایوها هوای درزگیری نیاز ندارد – که در بازار تا 400 لیتر در دقیقه برای هر سر بُرش عادی است.

اما برش واترجت «قدرت گرفته از StM» به صرفه‌جویی در منابع حتی فراتر از جنبه انرژی کمک می‌کند. به حداقل پرسنل و هزینه‌های ابزار نیاز دارد. با جزئیات فنی مانند تنظیم بی‌نهایت متغیر ساینده و جانمائیِ کارآمد کارهای برشی، مصرف مواد به حداقل می‌رسد. همچنین نرم‌افزار برش StM SmartCut برش قطعات بر روی صفحات خام را چنان کارآمد می‌سازد و به صورت نزدیک جای می‌دهد که در مقایسه با فرآیندهای برش معمولی می‌توان 20-10٪ از مواد اولیه را صرفه‌جویی کرد. ضایعات به ویژه در مورد مواد حساس، حداقل است زیرا آب ابزار بدون تغییرات ساختاری یا تنش حرارتی قطع می‌شود.

حداقل انبارش، حداکثر بازیافت

به خاطر انعطاف‌پذیری زیاد فرآیند برش واترجت، کاربران می‌توانند بلافاصله نسبت به تقاضای فعلی واکنش نشان دهند و به سمت تولید به‌هنگام (just-in-time) بروند و از این طریق از سنگین کردن انبارها خودداری کنند. از این گذشته، بدون نیاز به هزینه‌های آماده سازی اولیه ، می‌توان طیف گسترده‌ای از مواد را برش داد. بدون توجه به این که آیا برش‌کاریِ 2D، 3D است یا با رُبات درخواست شده است میتوان از آب خالص و یا ترکیب آب و ساینده برش کاری را انجام داد.  علاوه بر این، سامانه‌های واترجت StM از 90٪ فولاد و آلومینیوم ساخته شده‌اند. این مواد اولیه 100٪ قابل بازیافت هستند. اجزای منفرد سامانه‌های قدیمی هنوز هم می‌توانند برای سیستمهای جدید استفاده شوند، زیرا سامانه مدولی StM تقریباً به طور کامل سازگار است. همچنین می‌توان درزگیرها و آب فرآیندی را دوباره استفاده کرد؛ برای مثال با سامانه بازیافت کاملاً خودکار “StM OneClean” برای آب و ساینده. می‌توان همه پسماندها را جداسازی و به درستی دفع کرد.

برنامه‌ریزی شده برای مدیریت اقتصادی سالم

«فلسفه سبز» StM یک مؤلفه اجتماعی نیز دارد که هدف از آن این است که کار را سالم‌تر کند. این امر تا حدی به این دلیل است که برش واترجت گازها و غبار ایجاد نمی‌کند و آلودگی صوتی در حد متوسط است. علاوه بر این، عملکرد یک سامانه StM بسیار راحت است. به عبارت دیگر، این سامانه کار سنگین و یکنواخت و همچنین کارهایی را انجام می‌دهد که دقت بالایی لازم دارند. این نه تنها ضایعات و خطاها را به حداقل می‌رساند، بلکه کارکنان نیز از کار کردن لذت بیشتری می‌برند. با یک رایانه شخصی استاندارد و نرم‌افزار هوشمند SmartCut از StM، طرح‌ها را می‌توان وارد کرد و پارامترهای برش ابداً در هیچ زمانی تعریف نمی‌شوند. سامانه، زمان و هزینه برش را برای هر سفارش محاسبه می‌کند به طوری که تولید در سطح بُرش‌کاری ایده‌آل می‌تواند در هر زمانی کنترل شود. نقص‌های عملکردی به آسانی می‌توانند توسط کاربر یا از طریق تعمیر و نگهداری از راه دور برطرف شوند. حداکثر ایمنی توسط هودهای پلاستیکی بر روی محورهای Z و حامل‌های کابل و همچنین یک چراغ هشدار دهنده که به وضوح قابل مشاهده است، تضمین می‌شود.

StM Waterjet تأمین‌ کننده پیشرو سامانه‌های برش واترجت مستقر در اِبِن (Eben)، اتریش، شوآین‌فورت (Schweinfurt)، آلمان و ریدِن (Reiden)، سوئیس است؛ در مجموع 70 نفر کارمند دارد و در کشورهای سراسر جهان نمایندگی می‌کند. به مدت بیش از 25 سال، این شرکت سنتی راه حل‌های یکپارچه‌ای را توسعه داده است که عمدتاً برای صنایع فولاد، آلومینیوم، فلز، پلاستیک، سنگ و شیشه بودند که به خاطر کارآئی آن‌ها، سهولت استفاده و مقاومت در برابر سایش قابل توجه هستند. همچنین از سال 2018 تا کنون، این شرکت تنها حقوق تولید را برای سامانه‌های برش واترجت BYSTRONIC در اختیار داشته است.

StM به خاطر سامانه‌های درگاهی استاندارد کنترل شده با CNC در همه ابعاد و برای همه اپلیکیشن‌ها سرآمد است. علاوه بر به صرفه بودن، کیفیت استاندارد و خدمات مشتری عالی، StM اهمیت ویژه‌ای به فناوری نوآورانه سامانه مدولار می‌بخشد. بنابراین سازنده برند تضمین می‌کند که فرآیندهای تولیدی منفرد آن به طور مداوم با آخرین نیازهای مشتریانش مطابقت داشته باشد.

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید