اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

کاشی‌های ضد باکتری‌ اصلاح شده با نقره

Metco در حال راه‌اندازی عملیات اصلاح سطح Nobacter05 خود در بازارهای جهانی است. این محلول تکثیر کلونی‌های میکروارگانیسم‌ها را متوقف می‌کند و میزانِ بهداشتی بودنِ یک سطح سرامیکی را از بستری برای باکتریها به ضد باکتری‌ ارتقاء می‌دهد.

logo metco int testoپس از سال‌ها تحقیق و کاربرد صنعتی، شرکت Metco در حال عرضه عملیات اصلاح سطح Nobacter05 خود به بازارهای جهانی است.

این محلول از یک عمل ترکیبی شیمیایی و فیزیکی برای متوقف کردن تکثیر کلونی‌های میکروارگانیسم‌ها، بالا بردن میزان بهداشتی بودنِ یک سطح سرامیکی از باکتری ایستا (bacteriostatic) [ترکیب یا عاملی که از رشد و نمو باکتری‌ها جلوگیری می‌نماید بدون این که آن‌ها را بکشد] به باکتری‌کُش (bactericidal) بهره می‌برد. عملیات اصلاح فعال شیمیایی و فیزیکی نتایجی را ارائه می‌دهند که دانشگاه‌های برتر ایتالیا آن را به عنوان عالی گواهی کرده‌اند. علاوه بر این، اثربخشی آن هرگز از بین نمی‌رود و این به معنای آن است که این یک راه حل دائمی است.

خواص باکتری‌کُشی نقره ناشی از توانایی آن برای اتصال با پروتئین‌ها در غشای سلولی باکتری، کاهش نفوذپذیری غشاء نسبت به اکسیژن و جلوگیری از تنفس سلول است.

Nobacter05 ترکیبی بی‌رنگ است که قبل از پخت نهایی بر روی کاشی اسپری می‌شود. از طریق برهمکنش با جرم شیشه‌ای، به داخلِ ماده سرامیکی نفوذ می‌کند و مراکز باکتری‌کُش فعال دائمی ایجاد می‌نماید.

Nobacter05 یک کمپلکس فلزی غنی از نقره است که در هنگام تماس با باکتری، عملکرد باکتری‌کُشی خود را به طور مؤثر انجام می‌دهد که این همان دلیلی است که وجودِ مراکز فعال بر روی سطح بسیار مهم است. یک توده لعاب بیش از حد ’شیشه‌ای‘ ممکن است نقره را کاملاً محصور و از تماس آن با باکتری جلوگیری کند و پوشش محافظ را ناکارآمد ‌سازد. به همین دلیل انجام صیقل‌دهی سطحی یا پولیش‌کاری پس از اِعمال عملیات سطحی ضروری است.

قابلیت باکتری‌کُشی محصول از تماس بین فلز و رطوبت محیطی ناشی می‌شود که به طور برگشت ناپذیر سلول باکتریایی را ”می‌سوزاند“ و تخریب می‌کند.

از آن جا که تجمع مولکول‌های غیرفعال در حالی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، به تدریج یک سد لایه نازک زیستی (biofilm) ایجاد می‌کند و از اثربخشیِ عملیات اصلاحی می‌کاهد، به منظور حفظ اثربخشیِ آن‌ها در طول زمان، باید سطوح به طور مرتب با محصولات تمیز کننده عادی تمیز شوند.

جالب است که بر نتایج تست‌های انجام شده توسط دو واحد از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا متمرکز شویم که نشان داده‌اند این [عملیات اصلاحی] باکتری‌های رایج استافیلوکوک و اِشِریشیاکُلی را از بین می‌برند.

نخستین آزمایش در دانشگاه پاویا (بخش پزشکی مولکولی، واحد بیوشیمی ا. کاستِلانی – A. Castellani) توسط پروفسور لیویا ویزایی (Livia Visai)، دارای درجه دکترا، انجام شد که کاهش چشمگیر در قدرت حیاتیِ باکتری‌های فوق را پس از فقط 3 ساعت و تقریباً 99٪ غیرفعال شدن پس از 24 ساعت را تأیید کرد.

آزمایش دوم در دانشگاه بولونیا (بخش داروسازی و زیست فناوری به مدیریت پروفسور آلبرتو دانیِلی -Alberto Danielli) انجام شد و سطح اصلاح شده با Nobacter05 را با یک سطح اصلاح نشده مقایسه کرد. به طور خلاصه، آزمایش‌ها نشان دادند که 99.9٪ از کِشت باکتریایی اِعمال شده به نمونه پس از گذشت فقط 3 ساعت به طور مؤثر غیرفعال گردید؛ نتیجه‌ای که خواص باکتری‌کُشی کاشی پرسلانی تکنیکال اصلاح شده با Nobacter05 را تأیید می‌نماید.

دو گروه بزرگ سرامیکی یکی در ایتالیا و دیگری خارج از اروپا، از Nobacter05 در پنج سال گذشته به عنوان قسمتی از یک توافق انحصاری در بخش [کاشی سرامیکی] استفاده کرده‌اند. از طریق این پیشنهاد فنی معتبر، هر دو تولیدکننده موفق به ایجاد یک بازار بسیار تخصصی در هر دو بخش ساخت و ساز مسکونی و کاربردی شدند.

در آخر، شایان ذکر است که ویژگی‌های زیبایی شناختیِ الگو یا طرح سطحِ کاشی به هیچ وجه تحت تأثیر استفاده از Nobacter05 قرار نمی‌گیرد، زیرا این محصول بی‌رنگ است و تغییری در رنگ یا خصوصیات ماده سطح سرامیک ایجاد نمی‌کند.

metco int2

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید