اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

Poppi Clementino SpA: سامانه‌هایی برای کاهش آلاینده‌های SOx و NOx با دستگاه‌های بازیابی انرژی

Poppi Clementino طیف محصولات خود را در طول سال‌ها گسترش داده تا بخش‌های مختلف صنعتی را پوشش دهد واکنون در زمینه‌های کاهش مصرف انرژی و فیلتراسیون تخصص دارد.

Poppi Clementino SpA که در سال 1986 در رِجیو اِمیلیا (Reggio Emilia) بنیان‌گذاری شد، در طی سال‌ها فعالیت، دامنه محصولات خود را گسترش داده است تا بخش‌های مختلف صنعتی را پوشش دهد و اکنون در زمینه‌های صرفه‌جویی در انرژی و فیلتراسیون تخصص دارد.

تجربه به دست آمده در این زمینه باعث شده است تا این شرکت اخیراً روی سامانه‌های خشک تصفیه محیط زیست تمرکز کند که عموماً منعطف‌تر و کارآمدتر هستند و امکان تعمیر و نگهداری مؤثرتر را فراهم می‌کنند.

در سال‌های اخیر و به دنبال معرفی مقررات زیست محیطی سختگیرانه‌تر، تعدادی از بخش‌های صنعتی توجه بیشتر به انتشار آلاینده‌های خاص را آغاز کرده‌اند.

این امر به ویژه در مورد میزان گوگرد و اکسیدهای نیتروژن SOx و NOx موجود در دودهای تولید شده توسط تبدیل و احتراق مواد اولیه اعمال می‌شود که اکنون برای اطمینان از مطابقت با محدودیت‌های انتشار کم‌تر، در معرض بررسی‌های سختگیرانه‌تر از پیش قرار دارند.

در این زمینه Poppi SpA سامانه‌های یکپارچه‌ای برای کاهش این آلاینده‌ها توسعه داده است که عملیات تصفیه را با دستگاه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی ترکیب می‌کنند. کاهش انتشار گازهای SOx و NOx با تزریق معرف‌ها و کاتالیست‌ها به داخل مدار دود و اتخاذ معیارهای عملیاتی ویژه حاصل می‌شود: تضمین فاصله کافی بین اجزای مورد نظر و نصب فیلتر کیسه‌ای در پایین دستِ مدار. جنبه مهم دیگر، کنترل دمای دود است که باید بطور مداوم پایش گردد تا امکان تصفیه مطلوب فراهم شود.

poppi p rex 01دماهای بالا بدان معناست که فضای فراوانی برای کاربردهای بازیابی انرژی از طریق نصب آخرین نسل از مبدل‌های حرارتی (سری P-Rex©) در کارخانه وجود دارد. این دستگاه‌ها کارآمد و خود تمیز کننده هستند و نگهداری از آن‌ها آسان است و قادر هستند تا مقدار قابل توجهی گرما تولید کنند که می‌تواند در فرآیند تولید مجدداً استفاده شود.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این فرآیند، مدیریت کاملاً خودکارِ دستگاه‌ها با استفاده از سامانه برقی نظارت پانلی است که با استفاده از حس‌گرها، سوئیچ‌های فشاری و ترموکوپل‌ها و با کمک نرم‌افزار اختصاصی، قادر به کنترل همه ماشین‌آلات است. به منظور بهبود بیش‌ترِ انعطاف‌پذیری و به مدت چند سال، دستگاه‌های Poppi SpA به سامانه‌های یکپارچه کمک از دور (tele-assistance) برای عملیات از راه دور در سراسر جهان مجهز شده‌اند.

شکل نمودار جریان شاخص را برای دستگاه کاهش SOx و NOx و بازیابی انرژی نشان می‌دهد که در آن مبدل حرارتی، امکان تولید مقدار قابل توجهی از گرما را فراهم می‌آورد که می‌تواند به طور مستقیم در چرخه عملیاتی مجدداً استفاده شود. این سامانه بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌تواند با هر پیکربندی در دنیای واقعی سازگار شود.

poppi sistema sox nox interno 01

نمونه‌ای از مورد عملی دستگاه نصب شده در یک کارخانه شیشه که قادر به تولید مقدار قابل توجهی گرما با استفاده از مبدل حرارتی است.

  •  نرخ جریان دود: Nm3/h 13،000؛
  •  دمای دود: °C480؛
  •  فیلتر ورودی SOx: mg/Nm3 750؛
  •  فیلتر ورودی NOx: mg/Nm3 1000؛
  •  SOx پس از سامانه فیلتراسیون: mg/Nm3 200 <
  •  NOx پس از سامانه فیلتراسیون: mg/Nm3 300 <
  •  ذرات پس از سامانه فیلتراسیون: mg/Nm3 10 <
  •  توان حرارتی تولید شده توسط مبدل حرارتی: kcal/h 950،000 (kW 1100).

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید