اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

کورۀ دوستار محیط زیست جهت پخت چینی آلات بهداشتی

کیفیت بالاتر محصول نهایی و فرایند پخت پایدارتر، دو الویت اصلی تمامی تولید­کنندگان لوازم بهداشتی سرامیکی است. اما آیا دستیابی همزمان به هر دوی این اهداف با انتخاب چیدمان و تجهیزات کوره مناسب امکان­ پذیر است؟

پاسخ Imerys به این پرسش کاملا مثبت است. چیدمان ابداعی کورۀ جدید که ®ShrinkSan نام دارد هم ردپای کربن در وسایل سرویس‌­های بهداشتی (در این مورد سرویس دستشویی) و هم مقدار عیوب ایجاد شده حین فرایند پخت و(در نتیجه ضایعات) را کاهش می‌­دهد.

گرمای شدید فرایند پخت باعث افت­ حجمی سرویس­‌ بهداشتی و در نتیجه ایجاد اصطکاک بین قطعه و چیدمان کوره می‌­شود. این اصطکاک معمولا به پوسته ­شدن لعاب و یا تغییر شکل پایه در محصول نهایی منجر می‌­شود.

به ­طور معمول سازندگان برای کاهش این عیوب از صفحات یکبار مصرفی که بین قطعات سرامیکی و چیدمان کوره قرار می‌­گیرند استفاده می‌­کنند. هرچند این راه ­حل کاربردی و موثر است اما با ایجاد 3 تن صفحۀ یک­بار مصرف دور ریختنی به ازای هر 1000 سرویس بهداشتی، هزینۀ زیست محیطی بالایی دارد.

این ضایعات که به ندرت مورد بازیافت قرار می­‌گیرند معمولا به محل دفن زباله فرستاده شده یا سوزانده می‌شوند. علاوه بر این، تولید این صفحات یک­بار مصرف، مستلزم صرف انرژی، آب و مواد خام است.

چیدمان کورۀ پایدار و با قابلیت استفادۀ مجدد

Imerys برای حل این مشکل ®ShrinkSan را ساخته است. در این کوره صفحات یک­بار مصرف سنتی با یک چیدمان بسیار پایدارتر جایگزین شده­‌اند که قابلیت بیش از 800 بار استفادۀ مجدد را دارد و همچنین فرایند افت حجمی قطعه حین پخت هم کنترل و مدیریت می‌­شود.

عملکرد ®ShrinkSan

®ShrinkSan یک سیستم چیدمان کوره است که از 4 عضو متحرک که روی یک چوب­ پنبۀ نسوز قرارگرفته­‌اند تشکیل ­شده ­است. اجزای متحرک و سرامیک سرویس بهداشتی که روی آن­‌ها قرار داده ­شده به وسیلۀ یک فاصله ­دهندۀ ارگانیک، در جای خود ثابت شده­‌اند. تجزیه فاصله ­دهنده حین فرایند پخت به چهار عضو متحرک این امکان را می‌­دهد تا متناسب با افت حجمی قطعۀ سرویس بهداشتی رفتار کنند. در پایان فرایند پخت قطعۀ سرامیکی از کوره خارج شده و سیستم ®ShrinkSan با جداسازی قطعات متحرک و قرار دادن یک فاصله ­دهندۀ جدید بین آن­‌ها مجددا تنظیم می­‌شود. در این حالت سیستم آماده ­است تا مجددا بارگذاری شود.

مزیت­‌های فنی این سیستم

®ShrinkSan در چندین کارخانۀ تولید سرویس­‌های بهداشتی در سرتاسر اروپا مورد آزمایش و استفاده قرار گرفته ­است. این سیستم جایگزین مناسبی برای صفحات یک­­بار مصرف است و هر دو مزیت کاهش ردپای محیطی (جلوگیری از ایجاد 3 تن زباله به ازای هر 1000 سرویس بهداشتی پخت­ شده) و کیفیت بالاتر محصول را به طور همزمان تامین می­‌کند.

علاوه­ بر این می­‌تواند بدون درنظر گرفتن طراحی با انقباض قطعه همگام شود و با جذب بیش از %75 از کاهش حجم ناشی از پخت و همچنین کاهش اصطکاک بین قطعه و چیدمان کوره به میزان قابل توجهی از مقدار ضایعات بکاهد.

در مقایسه با استفاده از صفحات یک­بار مصرف، این سیستم مزایای فنی دیگری هم  دارد که در ادامه ارائه شده‌­اند:

سهولت به­ کارگیری، راه ­اندازی و نگه‌داری

  • طراحی باز که باعث تسهیل انتقال حرارت شده و گردش جریان هوا روی قطعه را افزایش می­‌دهد.
  • امکان جایگزینی اجزای مختلف، باعث افزایش طول عمر سیستم می‌­شود.

ارزیابی چرخۀ عمر ®ShrinKsan و تعهدات زیست­ محیطی Imery

PwC در ژوئن سال 2021 ارزیابی چرخۀ عمر (LCA) جامعی روی ®ShrinKsan انجام داد و به نتایج غیرقابل انکاری دست پیدا ­کرد. این روش جدید در مقایسه با به­ کارگیری صفحات یک­بار مصرف باعث کاهش انتشار کربن تا %76 شده و ردپای کربن مرتبط با تولید سرویس‌­های بهداشتی را تا %6 کاهش می­‌دهد.

توسعۀ این روش جدید درکنار طیف وسیع راه­ حل­‌های پایدار دیگری که این شرکت به کار گرفته است، نشان از تعهدات زیست محیطی و مسئولیت اجتماعی Imerys دارد. کسب مدال پلاتین ECOVADIS در سال 2020 نیز موئد این موضوع است. ECOVADIS ارائه ­دهندۀ پیشرو رتبه­ بندی پایداری شرکت­‌ها است که شبکه‌­ای با بیش از 60000 کسب­­‌وکار که برخی از آن‌­ها از پیشگامان دنیای صنعت هستند را دربر می‌­گیرد. کسب مدال پلاتین Ecovadis، Imerys را در گروه یک درصد بالایی سازمان­‌های ارزیابی ­شده و(اولین شرکت در حوزۀ صنایع معدنی) در حوزۀ محیط­ زیست قرار می‌­دهد. این ارزیابی مدیریت، اقدامات و نتایج ملموس به­ دست آمده در زمینۀ  محیط ­زیست، حقوق افراد و نیروی کار، اخلاقیات و کسب­‌و­کار پایدار را بررسی می­‌کند.

ShrinkSan

ردپای محیطی کمتر ®ShrinkSan در مقایسه با صفحات یکبار مصرف

مقالات مرتبط

بازگشت هفته اوپن BMR

بازگشایی ویژه گالری BMR در Scandiano در طول هفته Cersaie 2023موضوع نسخه بعدی هفته اوپن BMR “محصولات در بخش‌های انتهایی خط تولید” خواهد بود. این

شرکت Poppi Clementino در نمایشگاه Uniceramics

این متخصص سیستم‌های بازیابی انرژی، بازخورد مثبتی از بازدیدکنندگان نمایشگاه فناوری صنایع سرامیک چین دریافت کرد. Poppi Clementino امسال در نمایشگاه فناوری صنایع سرامیک با

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید