اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

پمپ‌های پیوسته جوهرافشان: نسل جدید سیستم‌های چاپ

با عرضه نسل جدید پمپ‌های KNF Smooth Flow، تمام عملیات پمپاژ در سیستم CIJ به وسیله پمپ های دیافراگمی انجام می‌شود.

در سرتاسر جهان و در بسیاری از صنایع از سیستم‌های پیوسته جوهر­افشان برای چاپ اطلاعاتی مانند تاریخ انقضا، شماره سریال و کدهای سری تولید بر روی طیف وسیعی از سطوح مقوایی، پلاستیکی، شیشه‌ای و فلزی استفاده می‌شود. پمپ‌های مختلفی برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند و در گذشته معمولا از ترکیبی از پمپ‌های چرخ دنده‌ای و دیافراگمی برای این کار استفاده می‌شد.

اما امروزه و به لطف پیشرفت‌های چشم‌گیر فناوری در پمپ‌های دیافراگمی، خصوصا ضربان‌های بسیار پایین، امکان استفاده از این نوع پمپ در تمام برنامه‌های کاربردی سیستم CIJ ایجاد شده است و این موضوع مزایای اقتصادی و فنی فراوانی را با خود به همراه داشته است.

سیستم‌های CIJ بر اساس عملکرد پمپ‌های مختلف کار می‌کنند. همان­طور که در تصویر 1 نشان داده ­شده است معمولا جوهر از یک ظرف بزرگ (1) و از طریق یک پمپ توزیع (2) به یک مخزن منتقل شده (3) و سپس با استفاده از یک پمپ فشار (4) به هد چاپ منتقل (6) می‌شود. در این دستگاه از یک دمپر (5) که بین پمپ فشار و هد چاپ قرار می‌گیرد برای کاهش میزان پالس‌ها استفاده شده است. جوهر از طریق نازل (7) در هد چاپ جریان پیدا کرده و مجموعه پیوسته‌ای از قطرات کوچک جوهر با امکان شارژ جداگانه و مجزا ایجاد می‌شوند. این قطرات از طریق الکترودها (8) منحرف می‌شوند و به جسمی که قرار است فرآیند چاپ روی آن انجام شود (9) برخورد می‌کنند. قطراتی که شارژ نشده اند در یک خط مستقیم به ناودان (10) وارد شده و سپس از طریق یک پمپ ناودانی (11) در مخزن (3) گردش می‌کنند. در سیستم جوهر افشان پیوسته برای جلوگیری از خشک‌شدن جوهر هنگام خاموش بودن دستگاه و مشکلات ناشی از آن، از پمپ‌های حلال (12) استفاده شده است. این پمپ‌ها با انتقال حلال به نازل، بقایای جوهر خشک شده را از قطعه می‌زدایند.

معایب استفاده از پمپ‌های چرخ دنده‌ای در سیستم‌های CIJ

در گذشته معمولا از پمپ‌های چرخ دنده‌ای در سیستم‌های جوهر افشان پیوسته استفاده می‌شد زیرا این پمپ‌ها، در مقایسه، پالس‌های کمتری ایجاد می‌کردند. در سال‌های اخیر و با کاهش محدودیت‌های فناوری KNF Smooth Flow، این موضوع به طور چشم‌گیری تغییر پیدا کرد. ایجاد پالس‌های بسیار کوچک در پمپ‌های جدید دیافراگمی و در نتیجه امکان حذف بایپس و دمپر باعث شده تا دستگاه بسیار ساده تر از قبل شود.

ایجاد حفره در بیشتر پمپ‌های دنده‌ای باعث آسیب جوهر و ایجاد حباب در آن می‌شود. این پمپ‌ها در مقایسه با پمپ‌های دیافراگمی قابلیت سلف پرایم کمتری داشته و هنگام کار کردن در حالت خشک آسیب می‌بینند علاوه بر این همواره امکان آلوده شدن جوهر با ذرات ساییده شده از غلتک‌ها وجود دارد.

پمپ‌های دیافراگمی: آینده سیستم‌های جوهرافشان پیوسته

با عرضه نسل جدید پمپ‌های KNF Smooth Flow امکان انجام کلیه عملیات پمپاژ در یک سیستم CIJ به وسیله پمپ‌های دیافراگمی ایجاد شده است. کنترل‌پذیری عالی و ضربان کم این نوع از پمپ‌ها باعث شده تا در صورت استفاده از آن­ها به عنوان پمپ فشار (4) دیگر نیازی به بای­پس اریفیث (14) وجود نداشته باشد. حتی بسته به طراحی دستگاه، امکان حذف دمپر هم وجود دارد. در نتیجه پیچیدگی سیستم کم شده و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌شود.

مزایای پمپ‌های دیافراگمی باعث شده تا در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان سیستم‌های CIJ در سایر کاربردها هم از این پمپ‌ها استفاده کنند. این پمپ‌ها سلف پرایم هستند، در حالت خشک آسیب نمی‌بینند و در جوهر حباب نمی‌اندازند. عمر طولانی، از کار نیفتادن و نیاز به عملیات نگهداری کم، تمیزی و مقاومت در برابر حملات شیمیایی از دیگر مزایای این پمپ‌ها به شمار می‌آیند.

Smooth Flow دارای سری‌های FP 70, FP 150, FP 1.150, FP 400, FP 1.400, FK 1100 و FK 1.1100 است.

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید