اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت کمتر را برای تولیدکنندگان فراهم آورده‌اند.

Tenagreen محصول نهایی تحلیل و طراحی مشترک این مجموعه با تولیدکنندگان برجسته کاشی و اسلب‌های چینی و سرامیکی است. این نوآوری پرتقاضا، امکان کاهش ضخامت و وزن محصولات و در نتیجه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را در تولید کاشی‌های سرامیکی و کامپوزیتی بزرگ فراهم می‌آورد. اهمیت موارد فوق با در نظر گرفتن اهمیت پایداری فرآیند تولید و زنجیره تامین در رقابت‌پذیری محصولات مشخص‌تر می‌شود.

فرآیند تولید این محصول به دنبال شروع جنگ روسیه و اوکراین در سال 2022 که در ابتدا تامین خاک رس با کیفیت را دشوار و سپس کاملا قطع کرد، تسریع شد. اختلال در تامین رس با کیفیت صنعت سرامیک را وادار به جایگزینی این محصول با مواد محلی با پلاستیسیته و کیفیت پایین‌تر کرد. نیاز به جایگزینی مواد قبلی در کنار نیاز به تولید محصولات سبک‌تر و استفاده از مواد کمتر و کاهش انتشار مستقیم و غیرمستقیم آلاینده‌ها بار دیگر اهمیت افزایش کیفیت و کارائی انواع رس و سایر مواد خام را یادآور شدند.

در طراحی راه‌کارهای بالقوه جدید مسائل متعدد جدیدی در نظر گرفته شدند. Lamberti با داشتن چندین آزمایشگاه تحقیق و توسعه و تجربه و تخصص گسترده در زمینه مواد اولیه موفق شد تا فرآیند طراحی را با به کار گیری فناوری و دانش به سمت رویکردهای بیومیمتیک هدایت کند: پس از مدتی مشخص شد که راه حل از پیش در طبیعت وجود داشته است.

درختان در طبیعت با وزش باد خم می‌شوند اما به ندرت می‌شکنند. انعطاف‌پذیری و تغییر شکل پذیری و الاستیسیته بالای درختان در نتیجه الیاف قوی و انعطاف‌پذیری که در ترکیبات طبیعی مانند همین سلولز غوطه­ور هستند ایجاد می‌شود.

Tenagreen (که از کوپلیمرهایی با پیوند طبیعی/مصنوعی) تشکیل شده است با ترکیب مولکولی رس ادغام شده، خاصیت ارتجاعی صفحات سرامیکی را پیش از پخت افزایش داده و با یکپارچه شدن با ریزساختار سرامیکی اسلب‌ها انعطاف‌پذیری و استحکام شکست این محصولات را افزایش می‌دهد. با استفاده از این محصول تولیدکنندگان قادر به تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از رس‌هایی با درجه کیفیت پایین‌تر و یا رس‌های بازیافتی برای تولید اسلب‌های سرامیکی شیشه‌ای نیمه شفاف خواهند بود.

این رویکرد بیومیمتیک در طراحی Lamberti مرزهای جدیدی را در طراحی ایجاد کرده است. مطالعه و الگو گرفتن از راه‌کارهای پیچیده و در عین‌حال کامل طبیعت به تولید محصولاتی منتهی می‌شود که هم به تعادل طبیعی این سیاره احترام می‌گذارند و هم عملکرد بی‌نظیری دارند. با این رویکرد طراحی، برای حل بسیاری از مشکلات فنی کافی است تا فرآیندهای طبیعی را درک و تحلیل کنیم. تکنولوژی تولید سرامیک با الگو گرفتن از طبیعت به توسعه مولکول‌هایی منتهی شده است که انعطاف‌پذیری سطوح سرامیکی را افزایش می‌دهند. این محصولات در عین احترام به طبیعت بسیاری از نیازهای فرآیندهای تولید را برطرف کرده و باعث پایداری بیشتر در استفاده از مواد، افراد و کره زمین خواهند بود.

Lamberti در سال 1911 تاسیس شد. این شرکت تخصصی تولید مواد شیمیایی تاکنون  فناوری‌ها و امکانات تولیدی متعددی را به شرکت‌های سرتاسر جهان ارائه کرده است. بخش سرامیک این مجموعه در دهه 1980 در ناحیه سرامیکی Sassuolo و Castellon ایجاد شد و از آن زمان تا اکنون همواره همکاری نزدیکی با مشتریان، تامین‌کنندگان و سازندگان تجهیزات داشته است. این شرکت که با همکاری گسترده با آزمایشگاه‌های علمی و مراکز تحقیقاتی بین‌المللی همواره در حال افزایش تخصص خود است اخیرا و با خریداری یک انبار جدید در Lebanon، Tenessee، حضور لجستیکی خود در Houston را بهبود بخشیده است.

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید