اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

مرزهای جدید فناوری پیشرفته برای چاپ دیجیتال

Creadigit یک پرینتر جوهرافشان دیجیتالی تک گذره با سیستم drop-on-demand از شرکت System Ceramics است که خود را به عنوان یک استاندارد تثبیت کرده است. تجهیزات الکترونیک آن امکان چاپ با سرعت بالا را برای طرح های تا سایز 200 مترمربع را فراهم نموده تا سطحی منحصر به فرد ایجاد نماید.

system ceramics logoدر زمینه چاپ دیجیتال، بازار جهانی در حال حاضر به راه‌حل‌های همه جانبه متشکل از فرایندهای پیشرفته و سخت‌افزار و نرم‌افزاری که بیش از پیش به هم پیوسته باشند، نیاز دارد تا سطح بالایی از خودکارسازیِ صنعتی و انعطاف‌پذیری کامل و سفارشی‌سازی را مطابق با اصول تولید ناب (lean manufacturing) تضمین نماید. به همین علت، فرایند چاپ دیجیتال مانند یک ارکستر هماهنگ است که قادر است از دید زیبایی‌شناسانه، سطوح سرامیکی جذابی را با ویژگی‌های فنی ممتاز ایجاد کند.
به لطف کوشش‌های پژوهشی زیاد، فناوری کِرِآدیجیت (Creadigit technology) – پرینتر جوهرافشان دیجیتالی تک گذره با پاشش در صورت نیاز از شرکت System Ceramics خود را به عنوان یک استاندارد تثبیت کرده است. الکترونیک آن اجازه چاپ با سرعت بالا را می‌دهد و می‌تواند تصاویری از هر نوع را با طرح‌هایی با اندازه تا 200 مترمربع ایجاد کند که هر سطحی را واقعاً منحصر به فرد می‌سازد.
هد پرینت‌ها اجزاء اصلی فرآیند چاپ هستند که با توجه به اندازه قطره در نظر گرفته شده در نسخه‌های مختلف در دسترس هستند و تفکیک‌پذیری dpi 400، یک حلقه باز-گردش (recirculation) داخلی و یک صفحه فلزی با مقاومت بالا دارند و می‌توانند به طور کامل بازسازی شوند.
فرآیند چاپ، مجموعه پیچیده‌ای از عملیات است که از فناوری‌های نوآورانه کنترل هیدرولیکی، الکترونیکی، مکانیکی و الگوریتمی استفاده می‌کند که در طول فرآیند باید به طور هم‌زمان و در هماهنگی کامل با هم کار کنند. به این ترتیب، اپراتور می‌تواند چاپ مبتنی بر کمیت (quantity-based) را با مزیت مهم استفاده ساده و فوری انجام دهد. این بدان معناست که اپراتور می‌تواند مقدار ماده‌ای را که بر روی بستر نشانده می‌شود، تنظیم کند که عامل بسیار مهمی است زیرا بدون تغییر دادنِ فایلی که برای چاپ آماده شده است و با تضمین این که Creadigit مقدار مورد نیاز جوهر را خواهد نشاند، مقدار جوهر می‌تواند تغییر کند.
مدیریت پالس پاششی (jetting pulse)، نمونه‌ای از توجه دقیق است که به هر جنبه‌ای از فرایند چاپ اختصاص دارد و مطالعات دینامیک سیالات را با الکترونیک پیشرفته ادغام می‌کند. بیش از 1،000 جوهر تست شده‌اند و بیش از 1،500 تست الکترونیک شکل موج (Waveform) با فعال‌سازی هد انجام شد تا به چاپ بهینه جوهر افشان دیجیتالی با پاشش در صورت نیاز دست یابد.
الکترونیک کنترل نوار رنگی، مدیریت بی‌وقفه را با حداکثر دقت همگام‌سازی (synchronisation) برای چاپ با کیفیت بالا تضمین می‌کند.
مدارهای هیدرولیکی و حرارتی برای اطمینان از تغذیه بهینه هد پرینت در مواقع کمیت‌های بالا و پایین جوهر طراحی شده‌اند. سامانه می‌تواند مناسب‌ترین شرایط پاشش را تعیین کند؛ در نتیجه مدیریت عالیِ مقدار جوهری را که بر روی بستر نشانده می‌شود، تضمین می‌نماید. در همان حال، هد پرینت‌ها در برابر ریسک‌ها محافظت می‌شوند (مانند گرمای بیش از حد و سوختن در هنگام پاشش بدون وجود ماده) که System Ceramics بررسی کرده و از طریق راه‌حل‌های مهندسی هیدرولیک بر آن فائق آمده است که چیزی را به شانس واگذار نکنند.
به لطف پلت‌فرم HMI که به صورت داخلی (in-house) توسط System Ceramics توسعه داده شده و PC صنعتی با صفحه لمسی COPILOT که در جلوی دستگاه نصب شده است، رابط کاربری انسان – دستگاه، ساده و کاربر پسند است.
همچنین System Ceramics یک سامانه نوآورانه خود پایشگر (self-monitoring) و بصری به نام Creavision را برای فرایند چاپ توسعه داده است که وقتی کاشی وارد دستگاه می‌شود، کاشی را پایش می‌کند و تصویر گرافیکی را با دقت یک دهم میلی‌متر با موقعیت واقعی کاشی تطبیق می‌دهد. Creavision که برای نصب بر روی هر دستگاه Creadigit مناسب است، از دوربین‌های ویدئویی پیشرفته استفاده می‌کند تا موقعیت کاشی را تنظیم، تجزیه و تحلیل و کنترل نماید و چاپ همواره بی‌نقصی را تضمین کند.

system creadigit 12 barre
پیش به سوی «دیجیتالی کردنِ همکاری»
امروزه هر دستگاه چاپ باید یک فرآیند دیجیتالی را تکمیل کند که در آن هر جوهر در نتیجه نهایی مشارکت می‌کند، به همین منظور Creadigit می‌تواند با 12 یا بیشتر مدول چاپ تطبیق یابد.
با این حال، System Ceramics اکنون توجه خود را به یک مفهوم جدید چاپ دیجیتالی مشارکتی معطوف کرده است که در آن، فرآیند حتی انعطاف‌پذیرتر و سازگارتر می‌شود و بر مبنای یک زیرساخت چاپ پیمانه‌ای (مدولار) است که در امتداد همان خط توزیع شده است.
آینده چاپ دیجیتال شامل سامانه‌ای از دستگاه‌های مستقل است که هر کدام به مجموعه جوهرهای خودشان مجهز هستند که به ترتیب در امتداد خط تولید قرار می‌گیرند. این آرایش، آزادی خلاقانه‌تری را امکان‌پذیر می‌سازد، اما در عین حال به یک زیرساخت فناورانه‌ای مناسب نیز نیاز خواهد داشت. System Ceramics تحقیقات ویژه‌ای را برای این منظور انجام داده است و به زودی نخستین نصب یک خط تمام دیجیتال مشارکتی (Collaborative Full-Digital line) را انجام خواهد داد.
تجهیزات مورد نیاز برای این رویکرد جدید به صورت داخلی (درون شرکتی) توسعه داده شده‌اند و شامل سامانه‌هایی خواهند بود که به منظور ارتقاء هر چه بیشترِ خلاقیت، با نرم‌افزاری مجهز می‌شوند که منجر به یک فرایند منحصر به فرد چاپ سرامیک با ارزش افزوده بالا می‌گردد.

system creavision

مقالات مرتبط

رویکرد بیومیمتیک در فرآیند طراحی Tenagreen

بایندرهای جدید Tenagreen امکان تولید اسلب‌های نازک‌تر، کاهش مصرف گاز طبیعی مورد نیاز برای پخت و استفاده از خاک‌های بازیافتی و یا خاک‌هایی با کیفیت

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید