اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

HOB CERTEC: بزرگترین تولیدکننده رولرهای سرامیکی در اروپا

سال گذشته Diamorph Hob Certec مقام اول گردش مالی و تولید رولرهای نسوز آلومینایی در اروپا را کسب کرد. در ادامه مصاحبه Jan Roubal، مدیرعامل این شرکت مستقر در چک را بخوانید.

سال گذشته جایگاه نخست گردش مالی و تولید رولر­های نسوز آلومینایی در اروپا به شرکت اهل چک Diamrph Hob Certec رسید. طی ده سال گذشته گردش مالی این شرکت که تنها به تولید یک نوع محصول در کارخانه HorniBriza (Pilsen) خود می‌پردازد به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

این موفقیت در نتیجه سرمایه‌گذاری مستمر در حوزه فناوری‌های کارآمدتر، ماشین‌آلات جدید و فرآیندهای تولید ناب و در کنار کوشش و تعهد تیم فروش مجموعه که موفق به گسترش سهم این برند در بازار جهانی شده، به دست آمده است.

در ادامه مصاحبه ما با Jan Roubal، مدیرعامل مجموعه Hob Certec را مطالعه کنید.

طی سه سال دشوار گذشته چگونه موفق به تقویت موقعیت خود در بازار شدید؟

ما نیز در چک مانند سایر نقاط اروپا، از ابتدای همه‌گیری و بلافاصله پس از آن تحت تاثیر بحران انرژی قرار گرفتیم و شرایط دشواری را تجربه کردیم که باعث ایجاد گمانه‌زنی در بازار و مشکل در تهیه مواد اولیه شد. با وجود آنکه سعی کردیم بخشی از افزایش سرسام‌آور قیمت را به دوش بکشیم اما چاره‌ای نداشتیم جز آنکه قسمتی از این افزایش را به مشتریان منتقل کنیم، موضوعی که باعث شد مشتریان هم به نوبه خود مجبور به افزایش قیمت محصولات نهایی خود شوند.

مشکلات مربوط به عرضه را چگونه مدیریت کردید؟

ما دوران بسیار پر تنشی را پشت سر گذاشتیم که هنوز هم ادامه دارد و برای آنکه ناچار به توقف تولید نشویم شیوه کار خود را کاملا تغییر داده و فعالیت‌ها را مجددا سازمان­دهی کردیم. کاری که در پیشینه ما بی‌سابقه بوده است. چاره‌ای نداشتیم جز آن که تامین‌کنندگان قابل اعتماد دیگری را در اروپا برای آلومینا، خاک رس و کائولن پیدا کنیم. کیفیت مواد جدید باید به گونه‌ای می‌بود که کیفیت و کارایی محصولات را تامین می‌کرد و در عین حال تاثیر نامناسبی بر فرآیند تولید نمی‌گذاشت. همچنین لازم بود تا رویکرد انعطاف‌پذیرتر و همدلانه‌تری را نسبت به مشتریان خود اتخاذ کنیم.

چگونه با بحران انرژی کنار آمدید؟

از سه ماهه دوم سال 2021 قیمت انرژی به طور پیوسته افزایش یافته و در حال حاضر به بالاترین حد خود رسیده است. ما نیز مانند سایر شرکت‌هایی که وابستگی شدیدی به انرژی و گاز دارند تقریبا بلافاصله مجبور به محاسبه مجدد قیمت‌های خود شدیم. ما همواره تلاش کردیم تاثیر اتفاقات اخیر بر مشتریان را به حداقل برسانیم که کار آسانی نبوده است. سال 2022 دشوارترین سال در تاریخ شرکت ما بود و مجبور شدیم هزینه‌ها و قیمت‌ها را تقریبا هر روز مجددا فرموله کنیم.

در حال حاضر وضعیت تامین گاز چگونه است؟

ما بیشتر منابع خود را تامین و تثبیت کرده‌ایم. جمهوری چک تا فوریه 2022 به طور صد­در­صدی وابسته به گاز روسیه بود. در حال حاضر گاز را از نروژ و LNG ایالات متحده تامین می‌کنیم. ارزش حرارتی کمتر این گاز ما را ناچار به تغییر راندمان مشعل و منحنی پخت کرد تا بتوانیم پارامترهای فنی یکسان را حفظ کنیم. با این کار MOE و تلرانس‌های ابعادی رولر­های ما نیز بهبود پیدا کردند. فرآیندهای ما در حال حاضر کاملا تثبیت شده اند.

در سال‌های اخیر چه سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را انجام داده اید؟

در هفت سال گذشته روی نوسازی کامل تقریبا تمامی تجهیزات خود سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. بزرگترین سرمایه‌گذاری در سال 2017 و برای نصب کوره غول‌پیکر جدید انجام شد. در پایان فوریه سال 2023 سیستم بارگذاری جدیدی برای کوره نصب کردیم و با این کار با افزایش 50 درصدی ظرفیت، زمان تحویل را نیز کوتاه‌تر کردیم. ما با سازندگان برتر ماشین‌آلات در چک همکاری می‌کنیم تا سیستم‌های متناسب با مشخصات مورد نظر ما را توسعه دهند.

 در طول دوره دو ساله همه‌گیری کووید چه فعالیت دیگری انجام دادید؟

تغییرات بنیادینی را در شرکت ایجاد کردیم که به تولید دو رولر استثنایی منتهی شد. رولر اول با نام Hyperroll IQ، یک رولر هوشمند با مدول الاستیسیته و مقاومت عالی در برابر شوک حرارتی است. رولر دوم با نام Hyperroll XT به تولید کاشی‌های سنگین اختصاص دارد (20 میلیمتر/ 45kg/m2 و 30 میلیمتر/ 70kg/m2) و با استفاده از آن امکان بارگذاری کامل کانال‌های بسیار عریض کوره هم وجود دارد. مشخصات رولر با استفاده از یک MOE دویست و بیست گیگا پاسکالی کاملا متحول شده است.

از سال 2023 چه انتظاری دارید؟

مطمئنا سال آینده نیز سال سخت و چالش برانگیزی برای ما خواهد بود. با این وجود انتظار داریم که شاهد تثبیت بیشتر بازار کاشی، به ویژه در اروپا باشیم. از آنجا که نمی‌توانیم بر وضعیت ژئوپولیتیک کشورهای دیگر تاثیر بگذاریم چاره­ای جز تمرکز بر بازارهایی که کمترین تاثیر از تلاطم فعلی را گرفته اند نداریم. لازم است تا مانند همیشه تعادل وضعیت بازار با نیازهای مشتریان را حفظ کنیم تا امکان ارائه بهترین راه‌کارهای سفارشی با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات ممکن را داشته باشیم. موضوعی که نقطه قوت ما به شمار می‌آید.

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید