اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

پیش‌بینی بازار ساخت‌وساز اروپا تا سال 2025

Euroconstruct در حالی رشد %3+ در سال 2022 را تایید می‌کند که پیش‌بینی‌ها حاکی از افت %1.1- رشد در سال 2023 و افت %0.7- در سال 2024 است.

نوشته شده توسط Thomas Endhoven، از موسسه اقتصادی ساخت‌وساز و مسکن EIB (آمستردام، هلند)

در ابتدای کار به‌نظر می‌رسید که ادامه یافتن درگیری‌ها در اوکراین، تشدید بحران انرژی و همچنین تغییرات ناگهانی سیاست‌های مالی به رکود اقتصادی در اروپا منتهی شود. با این حال تاثیر مثبت عواملی نظیر کاهش قیمت انرژی، کاهش محدودیت‌های عرضه و بهبود اعتماد تجاری و بازار کار قوی طی چند ماه گذشته باعث شدند تا عملکرد بازار از آنچه پیش‌بینی می‌شد بهتر باشد.

مطابق با پیش‌بینی‌ها در سال 2022، بخش ساخت‌وساز اروپا رشد 3 درصدی را پشت سر گذاشت و شرایط کلی اقتصاد، انبساطی بود. با این وجود پیش‌بینی‌های جدید حاکی از نرخ منفی و تغییر شرایط از حالت رکود به کاهشی در این بخش از بازار اروپا است.

در نود و پنجمین کنفرانس Eurocnstruct که 8-9 ژوئن 2023 در آمستردام برگزار شد، ریسک‌ها و عدم قطعیت پیش­روی بازار ساخت‌وساز در اروپا مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به نظر می‌رسد عواملی که در سال 2023 باعث کاهش تدریجی رشد و انقباضی شدن هزینه‌های صرف شده در صنعت ساخت‌وساز شده‌اند در طول زمان توسعه و تقویت شده باشند. از جمله این عوامل می‌توان به تغییر جهت سیاست‌های پولی و متعاقب آن افزایش نرخ بهره اشاره کرد. مطابق با آخرین پیش‌بینی‌ها این حوزه شاهد کاهش 1.1 درصد در سال جاری و همچنین افت 0.7 درصدی در سال بعد خواهد بود و پیش‌بینی‌ها حکایت از شرایط چالشی و به تعویق افتادن بهبود بازار تا سال 2025 دارند.

افزایش شدید تورم در سال 2022 در نتیجه بحران انرژی و سایر عوامل، بانک‌های مرکزی را وادار به افزایش شدید نرخ بهره و در نتیجه کاهش امکان تامین مالی سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کرد. در سال 2022 نرخ بهره وام مسکن در بیشتر کشورهای اروپایی دو برابر و در فنلاند، اسلواکی، سوئیس و بریتانیا سه برابر شده است.

بر اساس پیش‌بینی‌های کنونی، مقدار ساخت­ و ساز مسکونی کل در سال 2023 در کشورهای Eurocnstruct کمتر از سال 2022 بوده و این کاهش تا یک سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت. کشورهای EC-4 (لهستان، چک، مجارستان، اسلواکی) افت بیشتری را نسبت به کشورهای EC-15 (به جدول مراجعه شود) پشت‌سرخواهند گذاشت. احتمالا روند بهبود در هر دو منطقه Euroconstruct از سال 2025 آغاز شده و کاهش رشد اقتصادی طی چند سال آینده به تضعیف ساخت‌وساز در بخش غیرمسکونی منتهی خواهد شد. در سال 2022 ساخت‌وساز غیرمسکونی بیشتری در مقایسه با سال 2021 انجام شد و این حوزه %29.2 از کل ساخت‌وساز در سرتاسر Eurocnstruct را به خود اختصاص داد. پیش‌بینی‌های مربوط به رشد تولید همچنان مشابه با گزارش قبلی (نوامبر 2022) است. مطابق با پیش‌بینی‌ها شاهد رشد اندکی در سال جاری خواهیم بود و مقدار این رشد در دوره باقی­مانده تنها اندکی افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که مقدار تولید در سال 2025 از مقدار پیش از شیوع همه‌گیری در سال 2019 فزونی پیدا کند.

پروژه‌های بلند مدت و تامین مالی به وسیله بخش‌های دولتی باعث شده تا چرخه‌های تجاری تاثیر کمتری بر ساخت‌وسازهای عمرانی داشته باشد. وجود صندوق‌های مالی چندملیتی در اتحادیه اروپا یکی از عوامل تثبیت‌کننده شرایط بوده‌اند. به‌علاوه اغلب دولت‌ها در شرایط رکود اقتصادی فعلی بسته‌های محرک اقتصادی را به بخش ساخت‌وساز ارائه داده اند. این بسته‌ها شامل پروژه‌های تعمیر و ­نگهداری و ارتقای زیرساخت‌های موجود و همچنین اجرای پروژه‌های زیرساختی جدید است. بخش عمرانی در مقایسه با بخش ساختمانی رشد بهتری را نشان داده و  اعداد و ارقام حاکی از رشد مستمر مثبت از سال 2021 تا پایان دوره پیش‌بینی شده هستند. مقدار این رشد در سال‌های 2023- 2025 متوسط پیش‌بینی می‌شود.

شکل 1: تولید ناخالص داخلی و خروجی ساخت­وساز در منطقه Eurocnstruct-19
تغییرات سال به سال، % در مقادیر واقعی

خروجی کل ساخت­وساز در منطقه Eurocnstruct (% تغییرات در شرایط واقعی)

Fonte: WWW.EUROCONSTRUCT.ORG

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید