اشتراک گذاری در twitter
Tweet
اشتراک گذاری در facebook
Share
اشتراک گذاری در linkedin
Share

چشم انداز رکود پیش روی ساخت و ساز در اروپا

مطابق با آخرین پیش‌بینی‌های اقتصادی Euroconstruct، رشد خروجی ساخت و ساز در سال 2024 در اروپا به صفر درصد کاهش خواهد یافت و با وجود پیش‌بینی رشد مثبت در بخش عمرانی، سایر حوزه‌ها رشد منفی را پشت سر خواهند گذاشت.

داده‌های جدید اقتصادی حکایت از دو سال دشوار در حوزه ساخت‌و­ساز اروپا دارد و اعداد و آمار افت مقدار رشد به %0.2 در سال 2023 و مقدار ثابت %0 در سال 2024 در مقایسه با %2 پیشین را نشان می‌دهند.

با وجود رشد 0.3 درصدی در سال 2022 که بیش از مقدار مورد انتظار بود، به نظر می‌رسد که در ادامه شاهد رشد کمتر از مقدار پیش‌بینی شده در حوزه تولید ساخت‌و ساز خواهیم بود و این شرایط تا سال 2025 بهبود نخواهد یافت.

این پیش‌بینی‌ها در نود‌و‌چهارمین کنفرانس Euroconstruct که در 18 نوامبر 2022 و به میزبانی Barbour ABI و Experian در لندن برگزار شد، ارائه شدند.

محمد چادری، اقتصاددان ارشد Experian، چنین اظهار داشت:

“تغییرات شگرف 6 ماه گذشته در اروپا، بر شرایط اقتصادی ساخت‌و­ساز نیز موثر بوده‌اند. جنگ اوکراین، آثار و عدم قطعیت‌های متعدد ناشی از آن، افزایش نرخ بهره و انقباض بازار مالی همچنان ادامه دارد و مشکلات مربوط به عدم دسترسی به مصالح ساختمانی و هزینه‌های ناشی از آن همگی نقش مهمی در این رابطه ایفا می‌کنند. پیش‌بینی‌های نوامبر Euroconstruct حاکی از منفی بودن تقریبا همه عوامل موثر بر ساخت‌و­ساز مانند اقتصاد، قیمت مصرف‌کننده، نرخ بهره و اعتماد مصرف‌کننده هستند و به نظر می‌رسد که این موارد به یک دوره تعدیل صنعتی دشوار، پیش از بازگشت به رشد در سال 2024، منتهی شوند”.

رکود در بخش ساخت‌و­ساز مسکونی

بخش اعظم چشم‌انداز منفی پیش­روی بخش ساخت‌وساز ناشی از رکود ساخت‌وساز­های جدید مسکونی و پروژه‌های بازسازی است. دوران رونق بخش مسکن در سراسر اروپا که ناشی از نرخ­ پایین بهره بود، در 6 ماه گذشته به کلی تغییر کرد. میزان فروش و اعتماد مصرف‌کنندگان در بخش مسکن کاهش پیدا کرد و در حال حاضر شاهد عرضه مازاد بر مصرف در بسیاری از کشورها هستیم. چشم‌انداز منفی رشد ساخت‌و ساز مسکونی در سال آینده در نتیجه این عوامل ایجاد شده است و نگاه کلی به این حوزه نیز تغییری در این شرایط نامناسب ایجاد نمی‌کند.

Tom Hall، اقتصاد­دان ارشد Barbour ABI، چنین اظهار داشت:

“صنعت ساخت‌وساز در حال‌حاضر در کوران شرایط نامناسب قرار دارد و همه چیز به سرعت در حال تغییر است. اواخر ژوئن امسال ما در انتظار رشد 2.2 درصدی تولید ناخالص داخلی بودیم اما در­حال حاضر این مقدار به %0.5 کاهش یافته است. توصیه ما به کسب‌و‌کارها، به خصوص کسب‌و‌کارهای متمرکز بر پروژه‌های مسکونی، داشتن سبد متنوعی از محصولات است. با وجود این شرایط نامناسب، سرمایه‌گذاری بسیاری از کشورها در بخش انرژی کم‌کربن و بازسازی زیرساخت‌های موجود، بارقه نوری را به تاریکی این حوزه تابانیده و می‌تواند به ایجاد رشد مثبت در آن منتهی شود”.

شرایط کشورهای مختلف

ایتالیا در سال 2021 با رشد بالای %12.1 که بخشی از آن در نتیجه یارانه‌های اتحادیه اروپا بود، بهترین عملکرد در اروپا را داشت. اقتصاد بریتانیا در حال حاضر یکی از بدترین اقتصادهای اروپا است و این کشور با داشتن چرخه رشد منفی تولید ساخت‌و‌ساز (%0.4-) در کنار آلمان (%0.4-) تا سال 2025 رکود و رشد منفی را پیش رو خواهد داشت.

پروژه‌های ساخت‌و‌ساز در هشت کشور دیگر اروپا در جریان هستند و بیشترین مقدار متعلق به کشورهای سوئد و فنلاند است. حجم ساخت‌و ساز در هر دوی این کشورها بالا و تا حدودی حاکی از بازگشت به حجم عادی است.

مقالات مرتبط

مقاله های اخیر

عناوین اصلی

بیشتر بخوانید