COVID-19: اخبار از سراسر جهان

30 فروردين 1399

با همکاری Acimac در این صفحه خلاصه‌ای از آیتم‌های خبری اصلی روزانه اقتصادی در مورد اقدامات انجام شده در کشورهای جهان برای پاسخ به بحران کووید 19 را منتشر می‌کنیم.

14 آوریل 2020

ایتالیا - تعطیل فعالیت های تولید غیر ضروری تا 3 ماه مه

با فرمان نخست وزیر در مورخ 10/4/2020 ، دولت ایتالیا اقدامات قبلی را که تاکنون در 3 مه انجام شده بود ، تمدید کرد ، به ویژه تعلیق فعالیتهای تولیدی غیر ضروری از جمله تولید کاشی سرامیک و ماشین آلات آن. یکی از معدود تغییرات ، گنجاندن تولید قطعات الکترونیکی و برد مدارهای الکترونیکی از جمله فعالیت های مجاز بود. اما ، پس از ابلاغ بخشدار ذیصلاح ، شرکتهایی که فعالیت آنها به حالت تعلیق درآمده است ، می توانند فعالیتهای اساسی درجا مانند تعمیر و نگهداری واحد های تولیدی ، حمل و نقل و دریافت کالا و حقوق و دستمزد را ادامه دهند.

فرانسه - گسترش محدودیت ها و تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول

فرانسه در بیانیه تلویزیونی رئیس جمهور امانوئل ماکرون ، اقدامات مربوط به مهار کورونا ویروس را تا 11 ماه مه تمدید کرد. با کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول سال 2020 (حدود 6٪) ، بانك فرانسه هشدار می دهد كه این كشور از نظر فنی در ركود است ، در همین حالی لو مایر وزیر دارایی گفت كه انتظار دارد اقتصاد امسال 8٪ کوچک شود.

آلمان - تولید ناخالص داخلی پیش بینی می شود در سال 2021 با 2/4٪ کاهش یابد ، پیش از آنکه 8/5٪ در سال 2021 بازیافت شود

براساس تخمین موسسه IFO آلمان ، آلمان در سال 2020 با رکود اقتصادی روبرو خواهد شد و پیش از بهبودی در سال 2021 ، تولید ناخالص داخلی 2/4٪ کاهش خواهد یافت (8/5٪). کاهش 9/1٪ در سه ماهه اول سال 2020 ممکن است با انقباض شدید (% 8/9) ناشی از قفل شدن باشد. بیکاری ممکن است به 9/5٪ برسد. با اقدامات صورت گرفته برای رفع بحران انتظار می رود منجر به کسری ترکیبی 159 میلیارد یورو شود ، و بدهی ناخالص به 70 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2020 افزایش یابد. دستیابی به تدابیر برای کم کردن پیامدهای منفی کوتاه مدت برای شرکت ها و خانواده ها ". بسته نجات عظیم پیشنهادی دولت شامل ضمانت های دولتی برای وام به شرکت ها ، دسترسی آسان تر به مزایا برای کارگران با کاهش ساعت کار ("Kurzarbeit") و پشتیبانی مستقیم از شرکت هایی که بیشتر از همه درگیر این بیماری هستند. در هفته اول آوریل ، تعداد شرکتهای آلمانی متقاضی "Kurzarbeit" به 600.000 (در یک هفته 40٪) افزایش یافت و مقامات تخمین زدند که تعداد کارگران درگیر می تواند به 2.1 میلیون نفر برسد.

ایالات متحده: افزایش بیکاری همچنان در حال افزایش .

وزارت کار تأیید کرده است که بیش از 16 میلیون شهروند در 3 هفته از 17 مارس تا 3 آوریل درخواست مزایای بیکاری کردند. بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که این تعداد تا پایان آوریل به 20 میلیون نفر برسد و نرخ بیکاری از 3.5 درصد در ماه فوریه به 15 درصد برسد. همانطور که مشهور است ، فدرال رزرو اعلام کرده است که قصد دارد 2.3 تریلیون دلار برای تحریک اقتصاد تزریق کند. برنامه کمک دولت برای مشاغل هم هزینه های مالی و هم کارمندان را تحت پوشش قرار می دهد.

استرالیا - افزایش بیکاری

پیش بینی می شود بیکاری در استرالیا در ماه ژوئن به دلیل بحران اقتصادی ناشی از اورژانس کووید 19 به 10٪ افزایش یابد. این نخستین باری است که بیکاری از آوریل 1994 به دو برابر رسیده است.

هند - تعطیلی تا  تاریخ  3 مه

در 14 آوریل ، نارندرا مودی ، نخست وزیر هند ، پس از سلسله رایزنی ها با مقامات ایالت های خاص هند ، از تمدید تعطیلی این کشور تا 3 ماه مه خبر داد.

پاکستان - احیای گروهی برخی فعالیت های کلیدی

پاکستان به دنبال یک قفل سه هفته ای و یک قرنطینه گسترده در بخش هایی از کشور ، اقدامات محدود کننده خود را تا 14 آوریل آرام کرده است و این امکان را برای از سرگیری فعالیت های کشاورزی و چندین صنعت از جمله تولید فولاد و سیمان فراهم کرده است. ادامه تعطیلی اقتصادی منجر به از بین رفتن حدود 18 میلیون شغل می شود که نیمی از جمعیت در فقر فرو رفته اند.

7 آوریل 2020

آلمان: وامهای تضمین شده برای وام های SME

با تمدید برنامه صندوق اضطراری 1.1 تریلیون یورویی که در 25 مارس به مجلس ارائه شد ، آلمان 100٪ وام اعطا شده توسط بانکها به SMEs را تضمین می کند. دولت فدرال در نظر دارد وام های حداکثر 500،000 یورو را برای شرکتهایی که حداکثر 50 کارگر دارند و 800،000 یورو برای شرکتهای بزرگتر تضمین می کند ، به طور کامل تضمین کند.

ژاپن: 900 میلیارد یورو بسته بندی اعتباری تأیید شده است

نخست وزیر ژاپن ، شینزو آبه از بسته کمکی 108 تریلیون ین (915 میلیارد یورو) برای رونق اقتصاد این کشور خبر داد. این اطلاعیه در 8 آوریل اعلام شد ، در همان روز کشور اعلام وضعیت اضطراری کرد.

ایتالیا: پشتیبانی مالی برای مشاغل

شامگاه 6 آوریل ، دولت ایتالیا این قانون را تصویب و گسترش داد كه "اقدامات فوری برای تسهیل نقدینگی فوری برای شركتها به 400 میلیارد یورو ، از جمله 200 میلیارد یورو برای صادرات" را ارائه داد. در انتظار انتشار در Gazzetta Ufficiale ، این اقدام ضمانت های مشابه تضمین اعتبار را ارائه می دهد ، از جمله: صندوق ضمانت SME (که احتمالاً برای حمایت از SME و شرکتهای میان رده ممکن است به 65 میلیارد یورو برسد). ضمانت های جدید اعطا شده توسط آژانس اعتباری صادراتی ایتالیایی SACE (با بیش از 200 میلیارد یورو )

6 آوریل 2020

ایالات متحده: 350 دلار برنامه وام برای مشاغل كوچك

از تاریخ 6 آوریل ، برنامه حفاظت Paycheck تقریباً 350 میلیارد دلار وام برای مشاغل کوچک به عنوان بخشی از بسته محرک 2/2 تریلیون دلاری در نظر گرفته شده برای کاهش اثرات اقتصادی همه گیر ویروس کورونا ارائه می دهد.

SINGAPORE: دانشکده ها و ادارات تا 5 مه بسته خواهند بود

به عنوان بخشی از محدودیت های بیشتر با هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، سنگاپور تصمیم گرفته است که مدارس را از 8 آوریل و بیشتر دفاتر خود را از 7 آوریل تا 5 ماه مه تعطیل کند. خدمات ضروری از جمله بازارها ، سوپر مارکت ها ، کلینیک های پزشکی ، بیمارستان ها ، آب و برق ، شرکت های حمل و نقل و بانک ها باز خواهد ماند.

بنگلادش : بسته جدید تحریک اقتصاد

بنگلادش از بسته محرک اقتصادی به ارزش 5/8 میلیارد دلار (9/7 میلیارد یورو) خبر داد تا بتواند شوک بیماری همه گیر ویروس جهانی کرونا را کاهش دهد.

4 آوریل 2020

بانک جهانی آماده برای اختصاص 148 میلیارد یورو است

بانک جهانی آمادگی دارد تا 160 میلیارد دلار (148 میلیارد یورو) در کمک های اضطراری کرونا ویروس در طی 15 ماه آینده مستقر کند. دیوید مالپپ ، رئیس گروه بانک جهانی گفت: "ما در تلاش هستیم تا توانایی توسعه کشورها در پاسخگویی به بیماری همه گیر COVID-19 را تقویت کنیم و زمان بهبود اقتصادی و اجتماعی را کوتاه کنیم." هند اصلی ترین گروه کمک های اولیه خواهد بود و یک میلیارد دلار دریافت می کند ، پس از آن پاکستان با 200 میلیون دلار و افغانستان با کمی بیش از 100 میلیون دلار. کشورها در تقریباً در هر قاره ای بودجه دریافت می کنند.

اروپا اتحادیه اروپا: کمیسیون اروپا 100 یورو برای صندوق ضد بیکاری را تأیید می کند

کمیسیون اروپا برای کمک به کشورهایی که بیشتر در معرض بیماری بیماری ویروس کرونا مانند اسپانیا و ایتالیا قرار دارند ، پیشنهاد خود را از صندوق کاهش ریسک بیکاری SURE تأیید کرده است ، که می تواند 100 میلیارد یورو وام تحت حمایت 25 میلیارد یورو ضمانت های انجام شده را تأیید کند. توسط کشورهای عضو "تا به امروز ، اتحادیه اروپا ، یعنی موسسات اروپایی و کشورهای عضو ، 2770 میلیارد یورو بسیج کرده اند. و این بزرگترین پاسخ برای یک بحران اروپایی است که تاکنون داده شده است. "

روسیه: کارگران می توانند تا 30 آوریل در خانه بمانند

مرخصی برای کارمندان به عنوان بخشی از یک دستورالعمل برای کلیه شهرها و مناطق مهم روسیه (به ویژه مسکو و سن پترزبورگ) که اقدامات فوق العاده ای برای مهار ویروس انجام داده اند ، تا پایان ماه آوریل تمدید شده است.

اسپانیا: میزان اشتغال 9/9 درصد در مارس

تعداد برنامه های مربوط به مزایای بیکاری در اسپانیا (که از 14 مارس تحت محاصره است) در ماه مارس نسبت به فوریه 3/9٪ افزایش یافته است. بین 12 تا 31 مارس ، تعداد افرادی که مشارکت در تأمین تأمین اجتماعی را پرداخت کرده اند 898.822 کاهش یافته است. در مقایسه ، تعداد افرادی که مزایا دریافت می کنند در 11 روز اول مارس 64843 افزایش یافته است.

آلمان: کمک مالی

به گفته وزیر اقتصاد آلمان پیتر آلتمایر ، کاهش تولید ناخالص داخلی امسال حتی از -5.7٪ 2008-2009 با بزرگترین انقباض در آوریل و مه (بیشتر از -8٪) پیش بینی شده است. اولاف شولز ، وزیر دارایی اظهار داشت: در حال حاضر 1800 درخواست (از این تعداد 1500 تاکنون تصویب شده است) برای کل حدود 9 میلیارد یورو کمک مالی دولت برای مقابله با پیامدهای اقتصادی این همه گیر ارائه شده است. آلمان بسته ای به ارزش 750 میلیارد یورو توافق کرده است که شامل اولین بار از سال 2013 برای شروع بدهی جدید است.

ایالات متحده: ثبت بیکاری

وزارت کار ایالات متحده تأیید کرده است که 10 میلیون کارگر در دو هفته آخر مارس به دنبال اخراج های گسترده در سراسر کشور ، از مزایای بیکاری درخواست کردند.

3 آوریل 2020

اتحادیه اروپا سقوط تند در ESI

براساس داده های منتشر شده توسط کمیسیون اروپا ، در ماه مارس شاخص شاخص حساسیت اقتصادی (ESI) هر دو در منطقه یورو (9/8 امتیاز کاهش به 5/94) و در اتحادیه اروپا (2/8 امتیاز کاهش به 8/94 افت) رسید. این بزرگترین سقوط از سال 1985 است. در میان اقتصادهای بزرگ در منطقه یورو ، ایتالیا با افت 6/17 امتیاز در ESI بیشترین آمار را دارد و پس از آن آلمان (-8/9) ، فرانسه (-9/4) ، هلند (-4) و اسپانیا (-4/3).

اسپانیا: فعالیت های تولید تا 9 آوریل متوقف خواهند بود

قانون سلطنتی 10/2020 از تاریخ 29 مارس خاتمه فعالیت های غیر ضروری تولید تا 9 آوریل ، اقدامی شبیه به روشی که قبلاً در 23 مارس در ایتالیا به تصویب رسیده و در تاریخ 1 آوریل تا 13 آوریل تمدید شده است.

فرانسه: شاخص PMI به کمترین ارزش از سال 2013 سقوط کرد

شاخص تولید PMI در ماه مارس از 8/49 به 2/43 رسید که پایین ترین سطح از ژانویه 2013 است. در مجموع 337،000 شرکت 6/3 میلیون کارمند را در بیکاری جزئی قرار داده اند.

آلمان: 470،000 شرکت تقاضای پشتیبانی دولت کردند

در حال حاضر حدود 470،000 شرکت برای حمایت از کارکنان با کاهش ساعات کار ، یارانه دولتی را درخواست کرده اند. در مارس ، شاخص PMI  اندکی به 4/45 کاهش یافت (از 7/45 فوریه). وزیر اقتصاد دارایی اولاف شولز از تخصیص 2 میلیارد یورو برای کمک به مبتدیان برای غلبه بر اثرات بحران خبر داد. براساس نظر هیئت مشاوران اقتصادی دولت آلمان ، تولید ناخالص داخلی آلمان احتمالاً در سال 2020 بین 8/2٪ و 4/5٪ انقباض را قبل از افزایش دوباره سال آینده خواهد دید. اقدامات محدود کننده با هدف محدود کردن شیوع ویروس کرونا تا حداقل 19 آوریل در اجرا خواهد بود.

انگلستان: اعتبار بندی رتبه بندی شده از AA به AA- سقوط کرد

در تاریخ 31 مارس ، رتبه اعتبار انگلیس را از AA به -AA کاهش داد با اشاره به تأثیر شیوع ویروس کرونا و عدم اطمینان از Brexit.

SWITZERLAND: برنامه ای برای محدودیت های اضطراری برای مشاغل

دولت سوئیس در حال اجرای یک برنامه نقدینگی اضطراری برای شرکت هایی است که از بحران کرونا ویروس استفاده می کنند. این بانک ها در حال حاضر بیش از نیمی از 20 میلیارد فرانک سویس (3/18 میلیارد یورو) برای وام های ضمانت دولتی توزیع کرده اند.

SWEDEN: کاهش تولید ناخالص داخلی

انتظار می رود تولید ناخالص داخلی در سال 2020 به 4٪ کاهش یابد ، طبق گفته وزیر دارایی ماگدالنا اندرسون ، نرخ بیکاری ممکن است به 9٪ افزایش یابد.

ژاپن: اقدامات اقتصادی برای پشتیبانی از مشاغل

دولت ژاپن اعلام کرده است که شرکت هایی که میزان فروش ماهانه آنها نسبت به سال قبل از مدت سه ماه بین فوریه و اکتبر به دلیل همه گیر شدن کرونا ویروس بیش از نصف شده است از پرداخت مالیات معاف خواهند شد. ژاپن ممنوعیت ورود خود را به 73 مسافر خارجی برای مسافران خارجی تمدید کرده است.

تایوان: اقدامات اقتصادی

رئیس جمهور Tsai Ing-wen HAS برای مقابله با تأثیر اورژانس بهداشتی بر اقتصاد کشور ، بسته تحریک مالی را در حدود 31 میلیارد یورو اعلام کرد.

آسیا - پیش بینی های بانک جهانی

براساس پیش بینی های بانک جهانی ، رشد اقتصادی در منطقه آسیا و اقیانوسیه ممکن است امسال در مقایسه با 8/5٪ در سال 2019 به 1/2٪ کاهش یابد ، با فرض اینکه فعالیت اقتصادی در تابستان از سر گرفته می شود. اگر بحران بهداشت ادامه یابد ، رشد اقتصادی در منطقه می تواند به 5/0٪ کاهش یابد.

cww newsletter eng

cww media kit 2018

To enhance site functions, collect statistical data and improve your overall browsing experience, this site may install third-party cookies on your computer. Amongst other things, these have the purpose of providing services and sending advertising messages in line with the preferences you have expressed during navigation. To find out more or to refuse consent to the use of all or some cookies, click here. By clicking on this banner or any banner element you agree to the use of cookies.